Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

5.6.2017

Vláda vyslyšela požadavek krajů. Uvolní finanční prostředky v sociálních službách a ve zdravotnictví. Kraje nyní volají, aby je obdržely co nejdříve!

Vláda vyslyšela požadavek krajů. Uvolní finanční prostředky v sociálních službách a ve zdravotnictví. Kraje nyní volají, aby je obdržely co nejdříve! Kraje vítají rozhodnutí vlády z 31. května 2017 o uvolnění 1,162 mld. korun na navýšení platů sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách o 23 procent a nepedagogickým pracovníkům ve školství a pracovníkům v kultuře o 9,4 procenta. Vláda tak vyslyšela požadavek Asociace krajů ČR, která o finanční prostředky na zvýšení dlouhodobě usiluje.


Uvolněné finanční prostředky ve výši 1,162 mld. korun kraje a jimi zřizované organizace použijí na růst platů a mezd. „Vítáme uvolnění potřebných finančních prostředků vládou. Upozorňujeme však současně, že nyní bude záležet na rychlosti a operativnosti příslušných ministerstev při nastavování pravidel pro jejich čerpání. Nechceme, aby červencové navýšení nesly přechodně na svých bedrech jednotlivé nemocnice a sociální zařízení a čekaly, až se pravidla nastaví a schvalování uvolnění peněz dokončí. Aby se kraje vyhnuly případným procesním problémům, měly by být všechny podklady schváleny jednotlivými krajskými zastupitelstvy již v průběhu června,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila vláda ve středu 31. května, platy státních zaměstnanců se mají podle vládního nařízení č. 564/2006 Sb., zvýšit už od 1. července.
 
Obrátila jsem se již na ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom efektivní spoluprací proces schvalování a uvolňování finančních prostředků jednotlivým zařízením co nejvíce zkrátili. Rada Asociace krajů zasedá již 9.června a já společně se svými kolegyněmi a kolegy uděláme vše, abychom procesy do konce pololetí zvládli. Nyní to záleží ale především na obou ministerstvech,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.
 
Situace v krajském zdravotnictví a sociálních službách je dlouhodobě kritická. Zavírají se oddělení v  nemocnicích po celé republice, z mnoha krajů zaznívá, že domovy důchodců přestávají přijímat seniory, protože nemají zaměstnance, kteří by se o ně starali. Řešení závažné situace ve zdravotnictví bylo na žádost předsedkyně Rady Asociace krajů AK ČR zařazeno také jako třetí programový bod na jednání celostátní tripartity, která se uskutečnila 29. května.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky