Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

9.10.2009

Tisková zpráva z 8. zasedání Rady AKČR

Tisková zpráva z 8. zasedání Rady AKČRV pátek 9. října 2009 proběhlo v Karlovarském kraji 8. zasedání Rady Asociace krajů ČR. Hejtmani jednali o situaci ve zdravotnictví, o nominaci na post eurokomisaře pro Evropskou komisi a nutnosti apelu na podpis Lisabonské smlouvy prezidentem republiky.


Hovořilo se také o neutěšeném stavu přípravy projektů elektronizace veřejné správy. „Víme o problémech s aplikací těchto projektů, které dosud nejsou kvalitně připraveny a Rada Asociace krajů se domnívá, že přímou zodpovědnost za tuto situaci nese bývalý ministr vnitra Ivan Langer a jeho náměstek Zdeněk Zajíček,“uvedl předseda Rady AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek s tím, že Rada a ministerstvo vnitra podepsaly memorandum o zpracování analýzy kompetenčních a ekonomických dopadů, která ale dosud nebyla předložena, takže nebylo možno podniknout kroky, které by zabránily současnému chaosu v procesu elektronizace.

Hejtmani rovněž budou apelovat na vládu, aby co nejrychleji vyřešila nominaci na post eurokomisaře Evropské komise. Premiér Jan Fischer byl informován, že hejtmani veřejně podporují nominaci na tuto pozici Vladimíra Špidlu, jenž má značné zkušenosti v komunikaci s vládou i regiony naší země i ostatních evropských států.

Zasedání Rady AKČR měla původně navštívit také ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. „Ministryně zdravotnictví už podruhé odmítla účast na jednání s hejtmany, byť nás mediálně  k setkání vyzývá. Proto požádáme premiéra, aby vyvolal speciální jednání všech hejtmanů s ministryní a ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR,“ doplnil Michal Hašek. Podle něj současné vedení ministerstva zdravotnictví stále upřednostňuje státní nemocnice na úkor regionálních.

Řešily se také dopady hospodářské krize do rozpočtů jednotlivých krajů.„Vyzveme vládu, aby požádala Evropskou komisi o finance z globalizačního fondu, z něhož jdou miliardy do celé Evropy a naše republika je jediná, která prostředky nečerpá,“vysvětlil místopředseda Rady AKČR Radko Martínek.

Rada Asociace dále měla na programu informaci o současném stavu hrazení regulačních poplatků v krajích, o nedostatku financí v sociální sféře nebo o možném převodu prostředků z operačních programů ministerstev, z nichž se čerpá málo peněz, do pružných regionálních operačních programů jednotlivých regionů. Připraveno k podpisu je také memorandum krajů a ministerstev dopravy a financí týkající se dohody v osobní železniční dopravě.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný navrhl Radě AKČR zabývat se urychlením vydávání víz občanům Ruské federace a Ukrajiny. „Řada z nich cestuje do našeho kraje, případně zde pracuje. Ovšem české ministerstvo zahraničí od června zpřísnilo vydávání těchto víz, což jim značně komplikuje pobyt v Karlovarském kraji,“ řekl hejtman Novotný. Ten rovněž během zasedání předal uniformy jednotkám dobrovolných hasičů krajům postiženým povodněmi. Po Jihočeském kraji tak získaly 80 uniforem v hodnotě 200 tisíc korun  Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Tisková zpráva ke stažení.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky