Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

25.11.2011

Současná úroveň vztahů mezi ČLR a ČR se zvláštním zřetelem na vztahy mezi českými kraji a čínskými provinciemi

Současná úroveň vztahů mezi ČLR a ČR se zvláštním zřetelem na vztahy mezi českými kraji a čínskými provinciemiZasedání Rady Asociace krajů ČR se dne 25.11.2011 zúčastnil jako host velvyslanec Čínské lidové republiky v ČR pan Yu Qingtai. Hlavním tématem setkání byla současná úroveň vztahů mezi ČLR a ČR se zvláštním zřetelem na vztahy mezi českými kraji a čínskými provinciemi.


V současné době má již sedm českých krajů, včetně hl.m. Prahy, navázány partnerské vztahy s čínskými provinciemi či městy. Další kraje tento typ spolupráce zvažují či již připravují. Velvyslanec Yu Qingtai vyzdvihl tradičně přátelské vnímání České republiky v Číně a vyslovil podporu centrální vlády i vedení provincií pro prohlubování spolupráce s českými kraji, a to jak v oblasti obchodně ekonomické, tak i kulturní. Jako velmi perspektivní a důležitá pro vzájemné poznání byla shodně identifikována sféra turistiky. Účastnící jednání se jednoznačně shodli na tom, že čínské strategické investice v českých krajích a významný nárůst exportu českých výrobků a služeb do ČLR, by mohly v nadcházejícím období významně ztlumit dopady globálního ekonomického zpomalení na úroveň ekonomiky a zaměstnanosti v regionech. Zvažované PPP projekty v krajích, především v oblasti dobudování infrastruktury, byly shodně identifikovány jako další možná slibná oblast posílení vzájemně výhodné spolupráce.

Hejtmané se zajímali i o současný vývoj v ČLR a ocenili její odpovědný přístup při hledání řešení světové finanční a evropské dluhové krize. Členové Rady vyjádřili jednoznačný zájem na bezproblémovém rozvoji česko-čínských vztahů, a to ve všech úrovních. Respekt k principům politiky jedné Číny, teritoriální integrity a nevměšování se do vnitřních záležitostí, jsou členy Rady AK ČR vnímány jako předpoklad i součást tradičně přátelských vztahů mezi ČLR a ČR a cestou k využití velkého potenciálu, který ve vzájemných vztazích existuje. Členové Rady AK ČR jsou jednoznačně názoru, že je třeba se zdržet kroků, které by negativně ovlivnily úsilí o dosažení takové úrovně vztahů, jaké mají s ČLR ostatní země EU, jako např. Rakousko, SRN, Velká Británie či Dánsko a věří, že tohoto cíle lze dosáhnout v brzké době.

Tisková zpráva ke stažení.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky