Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

23.5.2013

Rada asociace krajů ČR zasedala v Českých Budějovicích

Rada asociace krajů ČR zasedala v Českých BudějovicíchPosunem při jednáních s ministerstvem financí a dalším aktuálním vývojem kolem tzv. korekcí zahájila Rada asociace krajů ČR své dnešní jednání.


Obavy, že se vláda nesnaží problém řešit, ale naopak politizovat, zazněly z úst předsedy rady, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

Původně uvažovanou alternativu, kterou společně navrhli hejtmani a která řešila půjčku přímo Regionálním operačním programům garantovanou kraji, vláda patrně nepřijme a nadále staví kraje do neřešitelné situace. Tlak který vláda vyvíjí ovšem znamená,že v následujícím období dojde k nečerpání evropských peněz.

„Vláda se bez ohledu na skutečnost a na fakt, že přímo a vědomě ohrožuje schopnost čerpat evropské dotace v objemu mnoha miliard korun rozhodla před občany předkládat lež o vině krajů a svou neústupností a neochotou přiznat svou roli ve špatném fungování ROPů  vlákat kraje do pasti nelegitimních a nezákonných kroků“. řekl při jednání hejtmanů předseda rady AKČR Michal Hašek.

Názor,že krajské reprezentace, které by se rozhodli vyhovět diktátu ministra Kalouska budou konat v rozporu se zákonem mezi hejtmany po všech konzultacích a analýzách právníků jednoznačně převládá.

„Kraje  odmítají nadále odpovědnost za chyby, kterých se nedopustily. Z ověřitelných vstupů je patrné, že ministerstvo financí nárokuje platbu korekcí za chyby, kterých se jako příjemce dotací nedopustili kraje.Kraje odmítají platit za chyby jiných příjemců  dotací, odmítají poškodit krajské rozpočty a občany svých regionů jen pro rozmar ministra Kalouska a pro jeho strach z propadajících se preferencí TOP 09. Odmítají nechávat po svých zádech běhat neschopného předsedu vlády Nečase, který se pod záminkou korekcí snaží resuscitovat svou rodnou politickou stranu.

Rada asociace krajů se sešla s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou. Hlavním bodem setkání bylo financování sociálních služeb.

Hejtmani tvrdě kritizovali každoroční snižování prostředků pro poskytování sociálních služeb v regionech.  Ministrině Ludmila Müllerová říká “již od svého nástupu do funkce snaží o navýšení. Brzo oznámíme  celkovou částku. Chceme aby  jsme se dostali aspoň na částku z roku 2012. Víme, že systém poskytování dotací je přežitý a ani poskytovatelé nejsou spokojeni”. Uzavřela Ludmila Müllerová své jednání s Radou AKČR.


Tisková zpráva ke stažení.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky