Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

18.5.2014

Prezident Miloš Zeman navštívil Plzeňský kraj

Prezident Miloš Zeman navštívil Plzeňský krajNávštěva prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji začala ve středu 14. května 2014 na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Prezident se během prvního dne setkal s přestaviteli kraje, města Plzně, studenty, zaměstnanci společnosti Škoda Transportation i občany. Návštěvu ve městě piva zakončil prezident symbolicky v pivovaru Plzeňský Prazdroj.


V sídle Krajského úřadu Plzeňského kraje přivítal hlavu státu hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, který v uvítací řeči zmínil dobrou kondici regionu a také nejnižší míru nezaměstnanosti v České republice. „Chtěl bych poblahopřát Plzeňskému kraji jako nejlepšímu kraji České republiky," uvedl prezident s tím, že oceňuje i to, že Plzeňský kraj je jediný nezadlužený kraj v zemi. Po uvítání prezidenta následovala diskuze, které se zúčastnili jak zastupitelé, senátoři nebo poslanci za Plzeňský kraj, tak také zaměstnanci úřadu. Mezi diskutovanými tématy byla například problematika financování krajů, financování a úroveň vysokého školství nebo zpracování odpadů. V závěru diskuze se prezident zapsal do pamětní knihy úřadu a obdržel dar od hejtmana Plzeňského kraje. Jednalo se o umělecký artefakt přestavující štít, jehož autorem je plzeňský umělec Benedikt Tolar.

Z krajského úřadu se prezidentská kolona přesunula na Západočeskou univerzitu v Plzni, kde hlavu státu přivítala rektorka univerzity Ilona Mauritzová. Na programu setkání na univerzitní půdě byla zejména beseda se studenty, kteří měli široké spektrum otázek. Od dotazů na volby do Evropského parlamentu, které ve svém úvodním proslovu prezident zmínil, přes dostavbu Temelína, situaci na Ukrajině, směřování průmyslu a strojírenství u nás, až po někdejší problémy právnické fakulty ZČU, které podle prezidenta budou vrhat stín na její studenty ještě několik dalších let. Na závěr prezident nepřímo vyzval k účasti ve volbách do Evropského parlamentu.

Na příjezd prezidenta odpoledne čekali také zaměstnanci společnosti Škoda Transportatiton. Poté, co hlavu státu přivítal generální ředitel společnosti Josef Bernard, se uskutečnila krátká prohlídka výrobní haly a také tramvajového vozu, který společnost vyrábí.

Další kroky přestavitele státu vedly na Magistrát města Plzně, kde prezidenta přivítal primátor Martin Baxa a představitelé města. Z radnice zamířil prezident do katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky, kde se krátce setkal s plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským. Program prvního dne návštěvy byl zakončen návštěvou pivovaru Plzeňský Prazdroj. Zde si za přítomnosti generálního ředitele Paola Lanzarottiho a dalších představitelů společnosti Miloš Zeman prohlédl výstavu historických sklenic a vyzkoušel si také čepování piva přímo z dřevěných sudů ve sklepích pivovaru.

Obyvatele měst Přeštice, Klatovy, Sušice a Horažďovice pozdravil prezident republiky Miloš Zeman během druhého dne návštěvy v Plzeňském kraji, k níž se připojila i první dáma Ivana Zemanová. Diskutovaná témata se týkala jak regionu, tak celostátní problematiky. V závěru dne navštívil Miloš Zeman společnost Bohemia Sekt ve Starém Plzenci. Závěr dne patřil návštěvě společnosti Bohemia Sekt, kde prezidenta přivítal ředitel a jednatel společnosti Ondřej Beránek. Po společném symbolickém přípitku byly hlavě státu představeny výrobky společnosti a setkání bylo zakončeno podpisem do pamětní knihy.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky