Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

18.4.2014

Prezident Miloš Zeman navštívil Královéhradecký kraj

Prezident Miloš Zeman navštívil Královéhradecký krajTřídenní návštěvu Královéhradeckého kraje zahájil prezident Miloš Zeman v úterý 15. dubna dopoledne. Diskutoval s představiteli kraje i města, se studenty Univerzity Hradec Králové, ale také s hradeckými obyvateli, s osobnostmi kraje, podnikateli i odboráři. "Tento kraj nepatří mezi problémové. Máte hory i nížiny, příliš vás netrápí nezaměstnanost. Je to krásné místo pro život, uznávám. Ale Vysočina je, odpusťte mi to, krásnější," řekl prezident.


V Regiocentru, sídle Královéhradeckého kraje, vítal Miloše Zemana hejtman Lubomír Franc. "Věřím, že se tu budete cítil jako doma, což nebude těžké. Rádi Vás vidíme," uvítal královéhradecký hostitel prezidenta o půl jedenácté dopoledne na Pivovarském náměstí v Hradci Králové. Poté začala diskuse se zástupci kraje. Témat bylo více - dokončení dálnice D11 do Hradce Králové a její pokračování směrem na Polsko, rekonstrukce krajských silnic, evropské dotace v dalším programovacím období nebo třeba budoucnost učňovského školství. Prezident se na závěr podepsal do pamětní knihy a dekoroval prapor kraje.

Čtyři stovky studentů a jejich učitelů čekaly na prezidenta i hejtmana na Univerzitě Hradec Králové. Je politicky výhodné chválit ostatní politiky? Co říkáte na zavedení eura? Jak byste charakterizoval ruského prezidenta Putina? Co říkáte na zavedení školného?...Tyto a další otázky pokládali studenti krátce po poledni v nabité univerzitní aule. Nejvíce dotazů se týkalo současného dění na Ukrajině. "Je třeba vypsat svobodné volby a nezbytné jsou politické i ekonomické reformy. Podstata ukrajinské krize tkví v tom, že tam stojí jeden gang proti druhému. To se musí vyřešit parlamentními volbami, které v této zemi považuji za důležitější než prezidentské," komentoval situaci prezident Zeman.

Do katedrály sv. Ducha na náměstí Jana Pavla II. uvedl prezidenta Zemana a hejtmana France královéhradecký biskup Jan Vokál. "Zážitkem bylo jen vstupovat do katedrály, obklopeni chlapeckým sborem Boni Pueri," řekl hejtman Franc. "Uvědomuji si význam církve pro náš národ i společnost. S kardinálem Dukou často hovoříme o úloze hospiců. Myslím si, že právě církev by měla umožnit lidem důstojné umírání," vyjádřil své prezident Zeman, který v katedrále vyslechl modlitbu za arcibiskupa Karla Otčenáška. K jeho pamětní desce poté položil květiny.

Poté již prezidenta uvítali zástupci města v čele s primátorem Zdeňkem Finkem v Muzeu východních Čech. Před pátou hodinou odpolední se Miloš Zeman setkal před muzeem s občany města, poté v Tereziánském dvoře s osobnostmi kraje a povečeřel s podnikateli a odboráři.

Program druhého dne návštěvy zahájil prezident republiky v královéhradecké továrně na piana značky Petrof. V doprovodu rodiny majitelů si prohlédl muzeum hudebních nástrojů a poté zašel do výrobní haly, kde se pozdravil se zaměstnanci.

Další zastávkou byly Holovousy, Obec roku 2013 Královéhradeckého kraje. Po krátkém programu na návsi zde prezident spolu s hejtmanem zasadili lípu coby symbol české státnosti. Pak se prezidentská kolona vydala na další cestu. V Jičíně čekal prezidenta zaplněný Porotní sál i náměstí."Důležité je naslouchat, nikoliv poslouchat. A já chci naslouchat především normálním lidem," zdůraznil několikrát Miloš Zeman, když odpovídal na dotazy představitelů samosprávy i lidí na náměstích. A otázek skutečně nebylo málo.

Lidé se ptali hlavně na domácí problémy. Zajímal je prezidentův pohled na otázku potravinové soběstačnosti, přijetí eura nebo výše minimální mzdy. Řečníci se však nevyhnuli ani hodnocení uplynulého čtvrtstoletí. "Neměli by politici přijmout odpovědnost za to, co vše se v republice v minulých letech rozkradlo?" pronesl jeden z přihlížejících. "Nepochybně ano, ale za konkrétní skutky mají být odpovědní konkrétní lidé. Já mohu nést odpovědnost pouze za rozhodnutí, která učinila moje vláda," odpověděl prezident. Na všech místech se ale návštěvy odehrávaly v přátelském a poklidném duchu. Před náchodskou radnicí na prezidenta čekala dokonce čestná stráž v dobových uniformách z prusko-rakouské války. Také v Náchodě připojil Miloš Zeman svůj podpis do pamětní knihy a prezidentskou stuhou ozdobil prapor města. Poté se odebral do hotelu U Beránka, kde svůj den završil pracovní večeří.

Celý poslední den prezidentské návštěvy patřil Broumovu. První kroky Miloše Zemana ve městě vedly do textilky Veba, která je v této části Královéhradeckého kraje největším zaměstnavatelem. Vedení podniku jej seznámilo se současným sortimentem i obchodní politikou. Prezident zase ocenil význam, který má tento úspěšný podnik pro celý region Broumovska. Hlava státu zašla i do výroby a osobně pozdravila zaměstnance.

Třídenní návštěvu kraje pak zakončila tisková konference, po níž se prezident s doprovodem odebral zpět do hlavního města.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky