Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

11.3.2014

Prezident České Republiky Miloš Zeman navštívil Olomoucký kraj.

Prezident České Republiky Miloš Zeman navštívil Olomoucký kraj.Třídenní návštěvu v Olomouckém kraji zahájil 5.března 2014 prezident republiky Miloš Zeman v sídle olomouckého hejtmanství, před jehož budovou ho s jeho chotí uvítal hejtman kraje Jiří Rozbořil s manželkou.


Tradičního přivítání se účastnil krojovaný pár, který nabídl prezidentovi chléb se solí. Ve foyer krajského úřadu byl prezidentskému páru představen ředitel úřadu Michal Malacka. Prezident Miloš Zeman se v kongresovém sále úřadu setkal s krajskými zastupiteli, představiteli organizací zřizovaných krajem a zástupci Krajského úřadu Olomouckého kraje, se kterými diskutoval mimo jiné o dopravní infrastruktuře v kraji, nezaměstnanosti v regionu nebo vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Na závěr návštěvy v sídle kraje se podepsal do pamětní knihy, od hejtmana Rozbořila obdržel dar v podobě zvonu z dílny Marie Tomáškové Dytrychové z Brodku u Přerova. V průběhu prvního dne své návštěvy se prezident republiky setkal také s několika stovkami studentů ze Slovanského gymnázia, kteří s ním diskutovali například o politické situaci na Ukrajině. Po návštěvě gymnázia odjel Zeman do poutní baziliky Panny Marie na Svatém Kopečku, kde od olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera poprvé v životě přijal popelec, znamení kříže popelem, které se uděluje na Popeleční středu. Prezident poobědval se zástupci Krajské hospodářské komory, Svazu měst a obcí a Svazu průmyslu a dopravy. V odpoledních hodinách se uskutečnila setkání s představiteli města a občanů Olomouce, prohlídka Muzea historických automobilů, motocyklů a techniky Veteran Areny, diskuze s představiteli vysokých škol a večeře se členy Rady Olomouckého kraje a členy Rady města Olomouce.

Druhý den návštěvy v Olomouckém kraji zahájil prezident republiky Miloš Zeman v mohelnické firmě Siemens, kde se setkal jak s vedením společnosti, tak se zaměstnanci závodu. Stejně tak navštívil firmu Papcel v Litovli, která vyrábí stroje a technologická zařízení pro papírenský průmysl.V mohelnickém Siemensu se prezident seznámil s činností linky navíjení statorového svazku a se vznikem elektromotoru. Od vedení obdržel popelníček ve tvaru malého elektromotoru. V Papcelu Zeman debatoval se zaměstnanci nejen o exportu, od generálního ředitele firmy dostal sadu doutníků.Prezident poobědval se starosty obcí s rozšířenou působností v Litovli, kde ho přijal starosta Zdeněk Potužák a kde se lehce před třetí hodinou setkal také s občany města.

Poslední, třetí den, prezidentské návštěvy v Olomouckém kraji zavítal Miloš Zeman do Hradčan, kde besedoval s občany a zástupci obce. Hradní delegace navštívila také přerovskou nemocnici a Městský dům nebo zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova.Na setkání v Hradčanech, Vesnici roku Olomouckého kraje 2013, dorazili i starostové z okolních obcí. Od starosty Tučína obdržel Zeman obecní medaili "Zlatý Tučňák."Po příjezdu do Přerova položil Zeman kytku k pamětní desce s reliéfem Tomáše Garrigua Masaryka a to u příležitosti jeho 164. výročí narození. V přerovské nemocnici prezident diskutoval o zdravotní péči se zástupci nemocnic z celého kraje. Odvezl si odsud darem balíček vitamínů. V Přerově se dále přivítal s občany a zástupci města. Přerovany zajímala situace s nezaměstnaností, hlava státu opět zmínila projekt stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe jako zdroje pracovních míst.  Po tiskové konferenci s novináři svou cestu po kraji Miloš Zeman zakončil v Brodku u Přerova, kde si prohlédl rodinnou firmu s dlouhou tradicí výroby zvonů.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky