Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

25.7.2017

Kraje: Zaměstnancům v sociálních službách vzrostou platy od 1. července

Kraje: Zaměstnancům v sociálních službách vzrostou platy od 1. červencePracovníci v sociálních službách, na které se vztahuje květnové nařízení vlády o navýšení platových poměrů, obdrží vyšší výplaty včas, tedy od 1. července. Kraje o tom dnes ubezpečily předsedu vlády. Zároveň zaslaly ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) žádost o uhrazení doplatků ve výši 822 milionů korun, které vyplatily poskytovatelům sociální péče v období od 1. listopadu 2016 do 30. června 2017 a které jim dosud nebyly proplaceny.


Kraje vyplatí poskytovatelům sociální péče prostředky na navýšení platů zaměstnanců tak, aby jej pracovníci obdrželi v červencových výplatách. Hejtmani o tom dnes písemně informovali předsedu vlády. „Kraje musí postupovat v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech a časová náročnost procesu schvalování je přibližně 10 až 12 týdnů. Vzhledem k tomu, že jsme obdržely rozhodnutí až v polovině června a prostředky dokonce 7. července, ne všechny kraje stihnou rozdělit prostředky včas. Proto jsem se spojila s ostatními hejtmany, a v případě rizika prodlení jsme připraveni poskytovatelům vyplatit peníze zálohově z krajských rozpočtů. Zaměstnanci se tedy nemusí obávat, že by peníze neobdrželi,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

„Zároveň jsem dnes pana předsedu vlády znovu upozornila, že současná situace jasně dokladuje zásadní nevhodnost navyšování mezd v průběhu kalendářního roku a bez systémové administrativní přípravy. A pokud je nařízení vlády v legislativním procesu, tak už mají být všechny kroky připravené,“ upozorňuje Jana Vildumetzová.

Kraje dnes rovněž zaslaly na MPSV požadavek o uhrazení doplatku ve výši 822 milionů korun. Peníze ze svých rozpočtů vyplatily poskytovatelům péče v období od 1. listopadu 2016 do 30. června 2017. „Když vláda vloni vydala novelu nařízení o změně platových poměrů v sociálních službách, předpokládaly jsme, že spolu s nařízením poskytne i potřebné peníze, což se bohužel nestalo,“ řekla Jana Vildumetzová. „Očekávaly jsme proto, že ministerstvo jako gesčně příslušný resort předloží návrh na vyrovnání doplatků alespoň v souvislosti s letošním navýšením, které se rovněž týká sociální oblasti. Je pro nás zklamáním, že se tak nestalo. Proto jsem se dnes obrátila dopisem na ministryni Marksovou, ve kterém uplatňuji nárok na doplatky ve výši 822 milionů korun. Jednotlivé kraje a Asociace krajů ČR jsou opět připraveny poskytnout plnou součinnost,“ dodala Jana Vildumetzová.  


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky