Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

27.2.2017

Kraje: Víc peněz na opravu silnic II. a III. tříd by bylo kompromisem v souvislosti se zvýšením mezd řidičů autobusů

Kraje: Víc peněz na opravu silnic II. a III. tříd by bylo kompromisem v souvislosti se zvýšením mezd řidičů autobusůVláda má dnes - na základě podnětů krajů - projednat uvolnění 1,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na opravu krajských komunikací. Celkem by tak na danou oblast šly čtyři miliardy korun. Jedná se o kompromis, který by krajům kompenzoval výdaje na zvýšení mezd řidičů. Materiál o posílení financí na krajské komunikace měla vláda na programu už minulý týden. Přesto, že se na tomto řešení všechny kraje shodly, kabinet jednání přerušil a situace se mzdami řidičů eskalovala. Kraje se dopravou intenzivně zabývají. O víkendu tak informovaly odbory o aktuální situaci se zvýšením mezd řidičů, zpravidla o něm už rozhodly nebo ho řeší.


„Předsedovi dopravních odborů Luboši Pomajbíkovi jsem dle dohody (více zde) poslala tabulku s přehledem aktuální situace, co se týče zvýšení mezd řidičů v jednotlivých krajích,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává: „Z ní je patrné, že se zvýšení mezd řidičů autobusů týká více než 170 dopravců a všechny kraje danou věc řeší. Aby se situace stabilizovala, je třeba peníze na dopravu řešit komplexně s větší finanční spoluúčastí státu. Ten nám ale zatím spíš hází klacky pod nohy, než pomáhá. Vláda příliš nebere ohled na to, že pokud kraje poukážou další peníze dopravcům, finance budou chybět na jiné služby pro lidi. Například na velmi aktuální opravu silnic II. a III. tříd.“

V souvislosti s financováním dopravy kraje apelují na stát, aby se nastavil systém nezávislý na volebním období. Potřebují předem vědět, s jakými penězi na krajské komunikace mohou počítat tak, aby mohly výstavbu i rekonstrukce plánovat. Kraje rovněž potřebují dopředu vědět, co stát zamýšlí v oblasti mezd. Vykrývat z krajských rozpočtů neplánovaná rozhodnutí státu totiž nejde donekonečna, peníze pak chybí jinde. Třeba na už zmiňované opravy krajských silnic, které jsou teď po zimě ve velmi špatném stavu. Starostové z celé republiky se nyní obrací na kraje, aby komunikace, které vedou přes města a obce, co nejdřív a pečlivě opravily.  

Jak vyplývá z tabulky, kterou kraje poslaly dopravním odborům, dopravci z celé České republiky ročně najedou cca 288 milionů kilometrů, nejvíc - cca 46 milionů km - ve Středočeském kraji. Tam náklady související se zvýšením mezd řidičů autobusů vyčíslili na cca 123 milionů korun za rok, o zvýšení mezd rozhodli loni v prosinci a smluvně by měly situaci s 35 dopravci dořešit letos v březnu. Celkem si zvýšení mezd řidičů vyžádá cca 800 milionů korun. Na opravu silnic II. a III. tříd mají zatím jít 2,5 miliardy korun z rozpočtu Ministerstva dopravy. O další 1,5 miliardě by vláda měla rozhodnout dnes.   


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky