Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

22.5.2009

Jednání hejtmanů v Českém Krumlově dominovala témata spolupráce policie s regiony a kohezní politika

Jednání hejtmanů v Českém Krumlově dominovala témata spolupráce policie s regiony a kohezní politikaVznik šesti nových krajských policejních ředitelství a čerpání finančních prostředků z Evropských fondů, to byla hlavní témata pátého zasedání Rady Asociace krajů České republiky. Hejtmani se na své společné jednání sjeli do Českého Krumlova. Mezi pozvanými hosty byl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a policejní prezident Oldřich Martinů.


Do konce roku 2011 mají nová ředitelství policie vzniknout v šesti krajích, kde dosud nejsou krajské policejní správy. Tedy v Olomouci, na Vysočině, ve Zlíně, v Karlových Varech, Pardubicích a Liberci. O plánech hejtmany informoval policejní prezident Oldřich Martinů, který dodal, že policie se tak přizpůsobí krajskému dělení celé země. „Dosud působila na základě krajů před vznikem vyšších územně správních celků." Stranou jednání hejtmanů s policejním prezidentem nezůstalo ani aktuální téma nárůstu extremismu. Jednou z cest, jak tomu čelit, může být podle předsedy Rady Asociace krajů České republiky a jihomoravského hejtmana Michala Haška změna shromažďovacího zákona. "Nemohu vyloučit, že kraje do budoucna po poradě se starosty mohou přijít s vlastními legislativními iniciativami na změnu zákonů," řekl Hašek.

S ministrem Rostislavem Vondruškou hejtmani debatovali o regionálních operačních programech a čerpání financí z evropských regionálních fondů. „Naší prioritou, společně s hejtmany a řídícími orgány operačních programů, je zjednodušení a zrychlení čerpání prostředků,“ řekl ministr Vondruška. „Je relativně mnoho projektů, které se o evropské peníze ucházejí, ale financí je vyčerpáno málo. Velmi vítáme, že ministerstvo pro místní rozvoj se rozhodlo mnohem intenzivněji a dejme tomu důsledněji řídit celý proces.“ dodal  hejtman Hašek.

Hejtmani se zabývali také nedávným prohlášením ministra dopravy Gustáva Slamečky o pozastavení zhruba 300 dopravních staveb kvůli nedostatku peněz. Shodli se, že vláda by měla tento záměr přehodnotit. „Rozumím tomu, že se v době ekonomické krize hledají všechny možné úspory a škrtají se peníze. Ale škrtat peníze na státní zakázky, které jsou už nějakým způsobem rozjeté, je to nejhorší, co by nás mohlo potkat. Věřím, že pan premiér Fischer zváží na kolik tato prohlášení jsou opravdu správná,“ řekl k problematice hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Jsme přesvědčeni, že rozvoj dopravní infrastruktury může být jedno z klíčových protikrizových opatření, zejména teď, v období, kdy hospodářská krize zasahuje Českou republiku, jednotlivé regiony i veřejné finance," dodal jihomoravský hejtman Hašek. Státnímu fondu dopravní infrastruktury může příští rok chybět na stavbu dálnic, rychlostních silnic, ale i železnic více než 50 miliard korun.

Tisková zpráva ke stažení.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky