Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

16.12.2011

Jan Švejnar se postavil do čela nově vzniklé Ekonomické rady Asociace krajů ČR (ERAK)

Jan Švejnar se postavil do čela nově vzniklé Ekonomické rady Asociace krajů ČR (ERAK)Praha, 16. 12. 2011 – Předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek dnes oznámil vznik Ekonomické rady Asociace krajů (ERAK), která se bude jakožto tým složený především z ekonomických expertů soustředit na hledání optimálních řešení v oblastech, ve kterých se kraje budou potýkat, nebo často již potýkají s dopady ekonomické krize. Předsedou tohoto analytického a poradního orgánu Asociace krajů se stal Jan Švejnar, profesor na Columbia University.


Vznik ERAKu dnes oznámil Michal Hašek společně s ekonomickým expertem Janem Mládkem na tiskové konferenci po jednání Rady Asociace krajů, která vznik ekonomické rady svým usnesením potvrdila. Důvody vzniku ERAKu vycházejí především ze současné ekonomické situace nejen České republiky, ale také eurozóny a celé Evropské unie. „Je zřejmé, že navržená podoba státního rozpočtu na rok 2012 nebude odpovídat realitě příštího roku. Samo ministerstvo financí se již dnes za pomoci NERVu snaží připravit možné scénáře dle růstu, či spíše propadu české ekonomiky v příštím roce. Je zřejmé, že všechny tyto důsledky ekonomické krize budou mít velký negativní vliv také na kraje. A my nehodláme pouze čekat, až jak se situace vyvine a jak tvrdě kraje zasáhne nejen krize, ale také další škrty a zvyšování DPH, tedy rádoby protikrizové recepty této vlády. Proto jsme se rozhodli sestavit
Ekonomickou radu Asociace krajů, která bude analyzovat a simulovat tyto dopady na kraje, jejich rozpočty a služby, a následně navrhovat řešení,“ vysvětlil Michal Hašek důvody a smysl vzniku ERAKu.

Hejtman Hašek následně vyjmenoval jednotlivé oblasti, na které bude činnost ERAKu zaměřena. Bude se jednat například o čerpání dotací z evropských fondů, rozvoj tzv. PPP projektů a určení oblastí, kde jejich využití bude maximálně efektivní, dále se bude jednat o reformu krajského zdravotnictví a školství, tedy oblastí, které jsou pro kraje klíčové a již nyní v nich intenzivně řeší řadu problémů. ERAK by se měl věnovat také agendě sociálních výdajů. Kromě toho bude činnost ekonomické rady zaměřena také na konkrétní protikrizová opatření, například v oblasti proexportní politiky. Boj proti krizi je navíc neodmyslitelně spjat s bojem proti korupci, kde se také ERAK bude angažovat. Součástí tohoto boje je například zavedení centrálního nákupu, který se v krajích již dnes hojně využívá a má konkrétní výsledky.

Kromě jména Jana Švejnara, který bude činnost Ekonomické rady Asociace krajů řídit, bylo dnes představeno kompletní složení expertního týmu. Jeho členy jsou:

Prof. Jan Švejnar, Columbia University New York, předseda

Ing. Jan Mládek, CSc., Fontes Rerum, výkonný místopředseda

Mgr. Libor Dušek, PhD., CERGE EI

Ing. Martin Fassmann, ČMKOS

Peter Havlík, zástupce ředitele, Vídeňský institut pro komparativní studia, Rakousko

Ing. Petr Kajnar, primátor Ostravy

Ing. Stanislav Kázecký, CSc, vícepresident Svazu průmyslu a dopravy

Doc. Ing. Pavel Mertlík, CSc., hlavní ekonom Raiffeisenbank ČR

RNDr. Luděk Niedermayer, CSc. Deloitte

Ing. Alena Nešporová, CSc. – ILO, Ženeva

Prof. Ing. Václav Petříček, CSc., bývalý 1. náměstek ministra průmyslu a obchodu a prezident Komory pro hospodářské styky se SNS, s.o.k.

Mgr. Ing. Vilém Semerák, PhD., CERGE EI

Ing. Miroslav Zámečník, poradce primátora Hlavního města Prahy

Doc. Ing. Alena Zemplinerová, CSc., VŠE Praha, CERGE-EI a CEVRO Institut

„Jsem velmi rád, že profesor Švejnar přijal mou nabídku a stal se předsedou Ekonomické rady Asociace krajů. Tento odborník s mezinárodním kreditem a zkušenostmi je stejně jako další špičkoví ekonomové a odborníci v této radě zárukou, že se jedná o vysoce odborný orgán s cílem skutečně navrhnout řešení problémů, které nás nejen v příštím roce čekají,“ řekl hejtman Michal Hašek s tím, že na rozdíl od vládního poradního orgánu NERV se chce ERAK zaměřit i na dlouhodobější doporučení a návrhy. „Nezáleží na tom, kdo bude v čele krajů stát po krajských volbách příští rok. Činnost této ekonomické rady není vázána žádnou politikou, nejedná se o ideologii. Je to vyvážený tým odborníků, naleznete v ní ekonomy a odborníky všech směrů a zaměření. Na prvním místě jsou konstruktivní a efektivní návrhy a vyváženost,“ doplnil Michal Hašek.

Svou činnost zahájí Ekonomická rada Asociace krajů již na začátku ledna 2012, aby již v první
polovině příštího roku mohla předložit konkrétní návrhy a doporučení.

Tisková zpráva ke stažení.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky