Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

18.3.2022

Hejtmani se s ministry shodli na výši příspěvků za ubytování ukrajinských uprchlíků

Hejtmani se s ministry shodli na výši příspěvků za ubytování ukrajinských uprchlíků Stát bude platit za ubytování uprchlíků 200 až 250 korun na den. Výše příspěvku se bude odvíjet od typu poskytnutého bydlení. Shodli se na tom hejtmani s ministry na společném jednání, které se uskutečnilo ve středu 16. března. Obě strany se mimoto domluvily i na systému, jak přerozdělovat uprchlíky mezi kraje. Zohledňovat se bude ekonomická výkonnost kraje a počet jeho obyvatel. Opatření musí ještě definitivně schválit vláda.


Vláda by ještě měla schválit nařízení, které by definovalo systém přerozdělování ukrajinských uprchlíků rovnoměrně mezi jednotlivé kraje. V návrhu je pamatováno i na to, že pokud by některý uprchlík s přesunem do jiného kraje nesouhlasil, z asistenčního systému automaticky vypadává. A to proto, že jakkoli chce Česká republika pomoci, tak je nutné myslet i na její omezené kapacity. Pomoc můžeme poskytovat jen do té úrovně, kterou zvládneme," popsal průběh jednání předseda Rady AKČR Martin Kuba, podle něhož si zástupci krajů ve spolupráci s vládou definovali výši úhrad od státu za různé typy ubytování, které jsou kraje schopny pro ukrajinské uprchlíky nabídnout.
 
Za ubytování uprchlíků v tělocvičnách a podobných zařízeních chce stát zaplatit 200 korun denně, a to bez ohledu na to, zda jde o dítě nebo dospělého. Za ubytování penzionového typu pak 250 korun denně, třetinou by měly přispět kraje. V Česku je nyní podle dat od mobilních operátorů odhadem 270 tisíc uprchlíků, více než polovina z nich jsou děti. Z Ukrajiny od začátku ruské invaze uprchly více než tři miliony lidí, uvedla v pondělí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). 
 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky