Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

20.5.2014

Hejtmani jednali s předsedou Senátu Milanem Štěchem

Hejtmani jednali s předsedou Senátu Milanem ŠtěchemPředseda Senátu Milan Štěch v úterý 20. května 2014 jednal se členy Rady Asociace krajů ČR. Každý z hejtmanů seznámil předsedu Senátu s největšími potížemi, které region řeší. Společnými tématy byla dopravní obslužnost, dostupnost zdravotní péče a sociálních služeb (včetně jejich financování) a čerpání peněz z evropských fondů.


„Většinu veřejných služeb, které se týkají nás všech občanů, dnes zajišťují kraje. Ty ale v důsledku zákona o rozpočtovém určení daní bojují s nedostatkem financí. To je potřeba napravit a zaručit, že jejich rozpočty nebudou nadále snižovány,“ zastal se krajů předseda Senátu Milan Štěch. Předseda Rady Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek upozornil také na to, že kraje budou čelit novým výzvám v souvislosti s postupným ukončením regionálních operačních programů. Přes ty které kraje běžně získávaly peníze na projekty, které využívají všichni obyvatelé v různých oblastech veřejného života.
Hejtmani se shodli například na požadavku prosadit zákon o liniových stavbách, který by měl zjednodušit výstavbu silnic a dálnic. Přitom i v souvislosti s rekonstrukcí páteřní dálnice D1 upozornili někteří hejtmani na nepřípustnou vytíženost silnic první a druhé třídy v jejich regionech. Hejtmani také vyzývají, aby část peněz, které stát vybere na daních za pohonné hmoty, putovala přímo do rozpočtu krajů na výstavbu a opravy silnic.
Předseda Senátu Milan Štěch přislíbil hejtmanům pozorný přístup k novelám, které do Senátu míří z Poslanecké sněmovny: zákonu, který má rozšířit kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu, a novele o registrech smluv. „Není možné, aby nejmenší obce byly zatěžovány nadměrnou administrativou. Starosta může být vynikajícím zástupcem obyvatel obce, ale pokud by měl každou smlouvu, kterou uzavře, zveřejňovat na internetu, když mnozí z nich nemají k ruce úředníky, kteří by jim s administrativou pomohli, výrazně mu to ztíží práci,“ upozornil předseda Senátu Milan Štěch. Varoval také před zvýšením množství kontrol, kterým obce podléhají. Slíbil proto zodpovědný přístup k novele o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou budou senátoři projednávat na květnové schůzi.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky