Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

16.2.2021

DISTRIBUCE VAKCÍN, PROOČKOVANOST A ZNOVUOTEVŘENÍ OBCHODŮ. TO BYLA HLAVNÍ TÉMATA DNEŠNÍHO JEDNÁNÍ ASOCIACE KRAJŮ SE ZÁSTUPCI VLÁDY

DISTRIBUCE VAKCÍN, PROOČKOVANOST A ZNOVUOTEVŘENÍ OBCHODŮ. TO BYLA HLAVNÍ TÉMATA DNEŠNÍHO JEDNÁNÍ ASOCIACE KRAJŮ SE ZÁSTUPCI VLÁDYPo náročném vyjednávacím víkendu o nouzovém stavu se hejtmani a zástupci vlády sešli videokonferenčně nad dalšími podrobnostmi k očkovací strategii. Projednávala se distribuce vakcín, kapacita očkovacích míst, komunikace směrem k veřejnosti, úprava rezervačního systému, ale i novinka z ranního jednání Rady vlády pro zdravotní rizika – znovuotevření maloobchodů. Respirátor FFP2 pro personál a minimálně rouška pro nakupující.


Tato hlavní pravidla dnes na jednání představil nejenom premiér Andrej Babiš, ale s dalšími podrobnostmi hejtmany seznámil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle jeho slov by k otevření mělo dojít v pondělí 22. února. Rozjezdu maloobchodu se věnovala i Rada vlády pro zdravotní rizika, která tento návrh podpořila. Karel Havlíček apeloval na hejtmany, aby občanům vysvětlovali, že tento vstřícný krok je podmíněn jejich vlastní zodpovědností a aby hned po otevření nevzali obchody útokem.
 
Dalším z témat byla kapacita očkovacích míst. Kraje jsou připraveny. Problém je stále nedostatek vakcín. V současné době by v případě velkých dodávek vakcín bylo možno očkovat až 142 510 osob denně. Navíc kapacita se od 1. března ještě zvýší. Právě od tohoto data by Vláda ČR ve spolupráci s kraji chtěla do očkování zapojit i praktiky. O konkrétním zapojení v daném kraji bude rozhodovat samostatně vedení kraje. S tím dojde i k úpravě v centrálním rezervačním systému, aby se nestalo, že po naočkování praktikem bude daná osoba ještě v požadavku hromadného očkovacího místa.
 
Hejtmani v minulosti upozorňovali i na nutnost jednotné očkovací kampaně, protože stále existuje velké procento osob, které očkování nevěří nebo není pevně rozhodnuto. Upozorňovali, že je nutno lidem jednoduše vysvětlit, proč je očkování důležité. Kampaň v krátkosti představil ministr zdravotnictví Jan Blatný.
 
V závěru jednání se dostalo i na téma pozvoleného otevírání škol od 1. března, které Asociace krajů dávala jako jednu z podmínek vyhlášení nouzového stavu od 15. února. Toto otevírání bude navázané na antigenní testování a dle informací premiéra Babiše již vláda podepsala nákup antigenních testů pro celou Českou republiku. Strategie by měla být stejná jako v sousedním Rakousku, informoval hejtmany ministr Blatný.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky