Tiskové zprávy Asociace krajů ČR

11.9.2009

7. ZASEDÁNÍ ASOCIACE KRAJŮ ČR V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

7. ZASEDÁNÍ ASOCIACE KRAJŮ ČR V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJIV rámci 7. zasedání Rady Asociace krajů České republiky byla projednávána aktuální témata zejména z oblasti dopravy a regionálního rozvoje.


Podpisem Memoranda mezi Radou Asociace krajů ČR a Radou seniorů ČR a také mezi AKČR a Asociací nestátních neziskových organizací, vyvrcholilo 7. zasedání Rady Asociace krajů ČR (AKČR), které se uskutečnilo v Moravskoslezském kraji v Trojanovicích. Hlavními tématy jednání bylo pořízení nových kolejových vozidel, regionální železniční doprava, čerpání finančních prostředků z regionálních operačních programů, oblast školství a jeho financování.

Zasedání AKČR se mimo hejtmanů krajů účastnil také Ing. Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj, který ve svém vystoupení informoval přítomné o dalších možnostech financování v rámci strukturálních fondů EU, programu "Jessica" a nabídnul možnost společné prezentace všech krajů na výstavě Expo 2010 v čínské Šangaii.

"Nabídka společné prezentace krajů je velmi zajímavá, neboť umožňuje velmi výraznou úsporu nákladů pro prezentaci krajů z řádu miliónů korun na statisíce - nepochybně tuto nabídku využijeme", podotkl místopředseda AKČR, hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek.
Jednání rady se také zabývalo pořízením kolejových vozidel pro železniční regionální dopravu z prostředků Regionálních operačních programů "Cílem připravovaného pořízení kolejových vozidel je zásadní modernizace vlakových souprav využívaných na regionálních tratích. AKČR pro zvážení všech dostupných možností požádala přední evropské a světové výrobce kolejových vozidel o prezentaci jejich výrobků v druhé polovině října tohoto roku na zkušebním okruhu u Velimi. Předpokládáme, že nám budou představeny moderní vozy, které splňují taktéž bezpečnostní kritéria a komfort pro cestující, včetně seniorů a invalidů", zdůraznil Radko Martínek.

V rámci jednání bylo, ze strany hejtmanů vysloveno taktéž znepokojení nad letošním systémem přijímacího řízení do středních škol a byla vyslovena obava nad prezentovanými propady financování v oblasti sociálních služeb, odměňování ve školství a také příspěvků v oblasti přenesené působnosti státní správy na rok 2010. "Mimo jiné i tato téma bychom rádi projednali na společném jednání s panem předsedou vlády Fischerem a ministrem financí Janotou, které by mělo navázat na setkání z 24. července letošního roku", řekl místopředseda Radko Martínek.

Během dvoudenního jednání Rady AKČR byly prezentovány možnosti AČR v rámci řešení nevojenských krizových situací, výrobní program světově proslulé značky nákladních automobilů TATRA a prezentace výrobního programu Vítkovice, a.s. v oblasti výroby prostředků pro ekologickou veřejnou dopravu na bázi stlačeného zemního plynu.

Hejtmani taktéž rozhodli o udělení finančního daru pro obce postižené letošními povodněmi v Jihočeském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. "Děkuji asociaci za finanční podporu. Je to příznivá zpráva zejména pro obec Kunín, která obdrží finanční dar ve výši 275 tis. Kč na financování dalších prací v souvislosti s letošní povodní," řekl hejtman Jaroslav Palas a dodal: "Naše úsilí v získávání peněz pro postižené obce na odstraňování povodňových škod samozřejmě nekončí. V těchto dnech je však naší prioritou výstavba domů pro spoluobčany, kteří ztratili střechu nad hlavou."

Hejtmani v průběhu zasedání, ústy hejtmana Jaroslava Palase, vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým oběti včerejšího důlního neštěstí na Dole Karviná závod ČSA.

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí

Tisková zpráva ke stažení.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky