Novinky

2.11.2016

Zlínský kraj má nové vedení, hejtmanem je Jiří Čunek

Zlínský kraj má nové vedení, hejtmanem je Jiří ČunekZLÍN – Na svém prvním ustavujícím zasedání se dnes sešel nejvyšší orgán krajské samosprávy, Zastupitelstvo Zlínského kraje, které vzešlo z říjnových krajských voleb. V tajné volbě byl novým hejtmanem Zlínského kraje pro funkční období 2016-2020 zvolen Jiří Čunek. Proběhla také tajná volba náměstků hejtmana včetně určení náměstka zastupujícího hejtmana v době jeho nepřítomnosti, tím je Jiří Sukop. Následně byli zvoleni další členové devítičlenné krajské rady. Osm z nich je uvolněných, pouze jeden, Petr Gazdík, bude funkci vykonávat jako neuvolněný.


V úvodní části ustavujícího zasedání zazněla státní hymna České republiky a noví zastupitelé složili slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu kraje a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

Na dnešním zasedání proběhla také volba členů Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava a volba předsedů a členů celkem dvanácti výborů zastupitelstva.

SLOŽENÍ KRAJSKÉ RADY:

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL): zdravotnictví, investice a vnější vztahy

Náměstci:

Jiří Sukop (ANO), první náměstek, zastupuje hejtmana v době jeho nepřítomnosti: finance, rozpočet a majetek

Pavel Botek (KDU-ČSL): doprava

Josef Zicha (STAN): strategický rozvoj, územní plánování a stavební řád

Radní:

Miroslav Kašný (KDU-ČSL): kultura, památková péče, mládež a sport

Micheala Blahová (KDU-ČSL): sociální věci, neziskový sektor a rodinná politika

Margita Balaštíková (ANO): životní prostředí a zemědělství

Petr Gazdík (STAN): školství a výchova

Jan Pijáček (ODS): řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch

Zastupitelstvo Zlínského kraje vzešlo z pořadí již pátých krajských voleb, které se konaly ve dnech 7. a 8. října 2016. Ve Zlínském kraji se jich zúčastnilo 40,9 procenta oprávněných voličů. Vítězem voleb se stala Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, která získala 22,97% hlasů, následována hnutím ANO (15,68%), Českou stranou sociálně demokratickou (12,46%), hnutím Starostové a nezávislí (11,62%), Komunistickou stranou Čech a Moravy (8,22%), stranou Svobodní a soukromníci (7,88%), Občanskou demokratickou stranou (6,39%) a hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (5,31%).

Politickým stranám a hnutím, které překročily hranici 5 procent, přísluší podle výsledků voleb rozdělení křesel v 45-ti členném krajském zastupitelstvu, a to následujícím způsobem:

KDU-ČSL: 12 mandátů

ANO: 8 mandátů

STAN: 6 mandátů

ČSSD: 6 mandátů

Svobodní a Soukromníci: 4 mandáty

KSČM: 4 mandáty

ODS: 3 mandáty

SPD-Tomio Okamura: 2 mandáty

 

Zpracovala: Helena Mráčková

2. 11. 2016

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky