Novinky

19.5.2016

Vyjádření předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška k návrhu zákona Jihočeského kraje o zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích.

Vyjádření předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška k návrhu zákona Jihočeského kraje o zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích.„Požádal jsem Jiřího Zimolu o zaslání schváleného návrhu zákona včetně důvodové zprávy všem hejtmanům, abychom se s ním seznámili a dohodli se na stanovisku Asociace krajů ČR jako celku".


"Otázku žalob církví a řádů proti krajům a obcím dlouhodobě vnímám jako velký problém a snahu prolomit zákon o církevních restitucích, kde kraje ani obce nejsou tzv. povinnou osobou. Protože vedle zákona existuje i stále platná smlouva mezi státem (zastoupeným tehdy Nečasovou vládou) a církvemi, ve které se mj. zavázaly církve dále nežalovat a neusilovat tak o další majetek, zadám za Asociaci krajů (a projednám i podporu Svazu měst a obcí, příslušných výborů sněmovny a senátu) analýzu plnění této smlouvy ze strany církví s návrhy možného dalšího postupu veřejného sektoru při hájení veřejného majetku. Pacta sunt servanda... Smlouvy se mají dodržovat...“

Jihočeský kraj předložil návrh na změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a zároveň s ní změnu zákona o daních z příjmu. Důvodem je dlouhodobý nesouhlas s nezdaněním finančních náhrad a příspěvků, které církve mají dostávat až do roku 2042. Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly není možné, aby se církve staly samostatně činným ekonomickým subjektem, a přitom byly osvobozeny od daní. „Dostáváme se do situace, kdy je jedna specifická skupina daňových poplatníků, ve srovnání s ostatními, systémově zvýhodňována, aniž by pro to byl relevantní důvod,“ vyjádřil se k návrhu Zimola s tím, že se tedy kvůli této situaci rozhodl využít zákonodárnou pravomoc kraje.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky