Novinky

10.11.2014

Tripartita bude každého čtvrt roku řešit problémy krajů

Tripartita bude každého čtvrt roku řešit problémy krajůPraha - Celostátní tripartita se bude pravidelně jednou za čtvrt roku věnovat problémům krajů. Jednou ročně se pak zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou také scházet s představiteli krajských tripartit. Shodli se na tom dnes členové národní tripartity s partnery z regionů. Jednali spolu mimo jiné o potřebě reformy školství, podpory dopravní infrastruktury a čerpání peněz z EU.


"Založíme novou tradici. Každý rok se uskuteční setkání v tomto formátu (celostátní a krajské tripartity). Informace o fungování tripartit v regionech a jejich podněty budou pronikat na celostátní úroveň formou informací," uvedl po jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se celostátní tripartita sešla s tripartitami z krajů vůbec poprvé a díky jednáním bude moci lépe řešit problémy regionů.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů dnes mluvili o potřebě zákona, který by upravil vynětí půdy ze zemědělského fondu. Diskutovali o přípravě na čerpání fondů, chystaném propouštění horníků v severních Čechách a na severní Moravě, podpoře dopravní infrastruktury či o reformě školství, aby více odpovídalo potřebám na trhu práce.

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) krajské tripartity začaly vznikat v roce 2001. Fungují ve všech krajích kromě Prahy. Poslední se ustavila minulý týden v Libereckém kraji. "Klíčové problémy krajů bude tripartita řešit čtvrtletně, jakousi svodkou. Nejklíčovější vzkaz z dneška je ale to, že velmi rychle musíme s centrální vládou připravit reformu školství," uvedl Hašek. Podle něj je nutné se zaměřit hlavně na změny ve financování učňovského a středního školství.

Také podle odborů začínají Česku docházet kvalifikovaní pracovníci v různých oborech. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je proto nutné síť škol optimalizovat a upravit financování tak, aby školy "netoužily po studentovi jen kvůli poplatku". Odbory podporují i jednotné zkoušky na střední školy.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák upřesnil, že řadou námětů z dnešního jednání se bude celostátní tripartita zabývat už na příštím zasedání 1. prosince. "Vládě zbývá jen vyhrnout rukávy a naplnit naše představy," uvedl Hanák.

ktk mol

Autor:
www.ctk.cz


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky