Novinky

25.11.2015

Tři české kraje dnes podepsaly se Saskem dohodu o přeshraničních zásazích záchranářů

Tři české kraje dnes podepsaly se Saskem dohodu o přeshraničních zásazích záchranářůKarlovy Vary (25. 11. 2015) Hejtmani Karlovarského, Libereckého a Ústeckého kraje dnes společně se saským ministrem vnitra Markusem Ulbigem podepsali v Karlových Varech smlouvu o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Podpis ujednání završil dlouholeté úsilí regionů o to, aby zdravotničtí záchranáři mohli zasahovat na území sousedního státu v případě, že tamní záchranná služba nebude moci zásah provést vlastními silami.


„Považuji to za velkou čest, že se dnes právě v Karlových Varech odehrál významný akt, který jednoznačně usnadní zajištění přednemocniční neodkladné péče po obou stranách hranice.  Nutno dodat, že jde o první přeshraniční spolupráci tohoto druhu u nás. V našem kraji se v poslední době rychle rozvíjí cestovní ruch spojený se stoupající oblibou skiareálů. Zvyšuje se počet lyžařů, snowboardistů, horských turistů v českém i německém příhraničí, a to s sebou přináší větší četnost výjezdů zdravotnických záchranářů,“ upozornil hejtman Karlovarského kraje Martin Havel. Připomněl také, že ujednáním o spolupráci vstupuje do praxe Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby, která byla podepsána v Plzni před dvěma lety. Spolupráce bude vyžadovat nejvyšší úroveň komunikace operačních středisek, výjezdových skupin, konkrétních záchranářů. „Věřím, že se tak ještě prohloubí vzájemný vztah mezi českými regiony a Saskem a že při vyhodnocování spolupráce bude moci pověřená pracovní skupina konstatovat naplnění očekávání všech partnerů,“ dodal hejtman Havel.

Podle saského ministra vnitra Markuse Ulbiga jde o zajištění výjezdů podél hranice mezi českými regiony a Saskem v délce 454 kilometry. Zdůraznil, že se lidem, kteří potřebují okamžitou pomoc, urychleně dostane péče ať už od českých, nebo od saských záchranářů. Jak uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jde o poslední nutný krok k zajištění bezpečnosti lidí na obou stranách hranice a ocenil, že se zdravotničtí záchranáři připojí k hasičům a policistům, kteří už podobné smlouvy o spolupráci se svými německými kolegy uzavřeli dříve. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček poděkoval všem aktérům podílejícím se na přípravě uzavření smlouvy.

Akce se účastnila také náměstkyně ministra zdravotnictví ČR Lenka Teska Arnoštová, jež informovala přítomné, že v průběhu prosince budou zástupci ministerstva zdravotnictví jednat o uzavření další rámcové dohody mezi Českou republikou a Rakouskem.

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky