Novinky

2.9.2016

Středočeský kraj se bude prezentovat na výstavě UNESCO v Paříži

Středočeský kraj se bude prezentovat na výstavě UNESCO v Paříži(Praha, 31. srpna 2016) V budově ředitelství UNESCO v Paříži vrcholí přípravy výstavy Památky mé země, s podtitulem Hravý architekt - Památky očima dětí, která bude slavnostně zahájena 5. září 2016. V rámci této prestižní výstavy se bude prezentovat Středočeský kraj a to modelem hradu Karlštejn, tak jak ho nechal Karel IV. postavit ve 14. století, dále fotografií chrámu sv. Barbory s Jezuitskou kolejí, kde sídlí Galerie Středočeského kraje (GASK), které jsou v rámci historického centra Kutné Hory zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1995.


Středočeský kraj se může pochlubit stovkami nemovitých kulturních památek. Mezi nejvýznamnější patří centrum města Kutná Hora s chrámem sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Chrám sv. Barbory je unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury. Stavba započala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci ze 13. století je první stavbou katedrálního typu v Čechách a nejstarší gotickou katedrálou ve střední Evropě. V Kutné Hoře nelze přehlédnout Kostel Sv. Jakuba postavený kolem roku 1420, kterému dominuje 85 m vysoká věž. Pozoruhodnou kutnohorskou památkou je i bývalá Jezuitská barokní kolej, kterou v roce 1667 postavil Giovanni Domenico Orsi a kterou Středočeský kraj před několika lety díky citlivé rekonstrukci probudil k životu.

            V Paříži bude Mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week Praha prezentovat taktéž mezinárodní vzdělávací výtvarně-architektonický projekt s názvem „Hravý architekt“, který se v roce 2016 koná již počtvrté. Náplň výstavy tvoří originály obrázků, které děti z České republiky i zahraničí malovaly na téma „památky mého kraje a mé země“. V Paříži se vedle zahraničních škol představí obrázky dětí 3. a 4. ročníků ze základních škol České republiky. Ze Středočeského kraje se účastní základní škola ZŠ Jana Palacha z Kutné Hory.


Kontakt:

Ing. Miluše Kaudersová, kaudersova@architectureweek.cz, tel.: 602 656 745, www.architectureweek.cz


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky