Novinky

3.3.2022

Rychlá a efektivní pomoc Ukrajině byla hlavním tématem 10. jednání Rady AKČR. Přítomen byl i ministr vnitra Vít Rakušan

Rychlá a efektivní pomoc Ukrajině byla hlavním tématem 10. jednání Rady AKČR. Přítomen byl i ministr vnitra Vít Rakušan V úterý 1. března se členové Rady Asociace krajů ČR sešli v Praze se zástupci vedení Ministerstva vnitra, policie a hasičů. Cílem bylo nastavit systém pomoci lidem z Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval za možnost zkonzultovat teoretické představy ministerstva s praktickými zkušenostmi z krajů. Ocenil přípravu Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU), která budou v nejbližší době spuštěna. Centra zajistí ve všech krajích pomoc potřebným a poskytnou na jednom místě veškeré zázemí, služby i zdravotní péči.


Nyní se na jih Čech většinou dostávají lidé, kteří tu mají rodinu nebo známé. Ti přicházejí do prostředí, které už mají dopředu zajištěné. Další možností je, že je do kraje přivezou autobusem starostové z partnerského města a bydlení už pro ně mají také. Čím dál více ale budeme svědky situace, kdy stát bude muset uprchlíky koordinovaně autobusy nebo vlaky přepravovat do krajů a my si je od něj tady budeme přebírat. Zde budeme muset být připraveni podat pomocnou ruku,“ zdůraznil předseda Rady AKČR Kuba.
 
Kuba dále dodal, že každý kraj bude mít minimálně jedno takové centrum a představil pro ilustraci plán pro Jihočeský kraj. „U nás bude centrum v letištní hale v Plané u Českých Budějovic, aby tam měly maminky s dětmi potřebné zázemí a pohodlí, protože se tam mohou zdržet i několik hodin. Vše tedy musíme připravit tak, aby to bylo jednoduché, srozumitelné, maximálně komfortní," uvedl předseda Kuba.
 
Podle hejtmanů je důležité také to, jak rychle a účelně pomoci Ukrajině i do budoucna, k čemuž by mohl pomoci nouzový stav. „Za nouzového stavu se každá situace řeší rychleji. Pro řadu krajů je v současnosti nemožné okamžitě Ukrajině pomoci, protože vše musí schvalovat zastupitelstvo. Jihočeský kraj mohl poslat dva kamiony zdravotnického materiálu za více než šest milionů korun jen proto, že je stoprocentním akcionářem nemocnic a dar jsme poslali jejich prostřednictvím,“ nastínil předseda Kuba. 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky