Novinky

30.10.2014

Rada Asociace krajů jednala pod Ještědem

Rada Asociace krajů jednala pod JeštědemTiskovou konferencí dnes skončilo 16. zasedání Rady Asociace krajů České republiky, které se uskutečnilo ve dnech 29. 10 a 30. 10. 2014 v Liberci. Na konferenci vystoupili Michal Hašek, předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje, Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj, Antonín Prachař, ministr dopravy, Martin Půta, místopředseda AKČR a hejtman Libereckého kraje, Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje a Alois Mačák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje a předseda komise Rady AKČR pro dopravu.


Hejtmani na jednání AKČR přivítali účast nové ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, se kterou diskutovali zejména o nastavení systému čerpání fondu EU v období 2014 – 2020 a o přípravě nového Zákona o zadávání veřejných zakázek.

„Potvrdili jsme si, že cíle, které dlouhodobě připravuje Asociace krajů v té regionální části čerpání evropských fondů, jsou cíle akceptovány Vládou ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj. Naším zájmem je eliminovat naprosté minimum problémů s čerpáním evropských fondů v území. Pro nás je nejdůležitější tzv. Integrovaný regionální operační program. To bude místo, kde můžeme z pohledu regionů čerpat evropské fondy na všechny významné projekty, které chceme v příštích sedmi letech realizovat,“ řekl mimo jiné předseda AKČR Michal Hašek.

„Ministerstvo pro místní rozvoj tady musí být pro regionální rozvoj, to znamená pro naše regionální partnery - pro kraje, města a obce. Mezi klíčové partnery patří hejtmani, tedy Asociace krajů ČR,“ zdůraznila ministryně Karla Šlechtová. „Byla bych velice ráda, kdyby se nám podařilo do budoucího období, resp., které začalo v lednu 2014, eliminovat veškeré ztráty v rámci čerpání.
I my jsme dnes jako Ministerstvo pro místní rozvoj seznámili hejtmany s termíny vyhlašování výzev, které očekáváme od jednotlivých programů asi od března příštího roku,“
dodala ministryně Šlechtová.

„Připomeňme, že Ministerstvo pro místní rozvoj spravuje i další významné agendy, třeba podporu sociálního bydlení, řešení škod vzniklých povodněmi a také řeší Zákon o zadávání veřejných zakázek,“ doplnil hejtman LK Martin Půta.

 

Dalším z bodů jednání Asociace krajů ČR byly otázky dopravy za účasti ministra dopravy Antonína Prachaře. „Dnes jsme našli postup ve dvou důležitých tématech. Tím prvním je spolupráce státu a krajů při údržbě komunikací, které vlastní stát a území regionů prostřednictvím krajských správ silnic. Druhým tématem bylo upřesňování podmínek, jak čerpat finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy komunikací II. a III. třídy,“ řekl předseda AKČR Michal Hašek.

„Komunikace ve vlastnictví krajů využívají občané krajů. Předpokládáme, že na opravy silnic ve vlastnictví krajů půjde ze Státního fondu dopravní infrastruktury 2 až 3 mld. Kč,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař s tím, že do 10. listopadu Ministerstvo dopravy definuje konečnou částku.

„Běžnému občanovi je jedno, kdo je vlastníkem komunikace. Daňový poplatník chce kvalitní
a bezpečné silnice,“
dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraje podle Michala Haška mají už nyní připraven zásobník se 617 projekty silničních a mostních staveb v celkové hodnotě více 6,5 mld. Kč, které jsou schopny realizovat již v roce 2015.

 

Hejtmani se také vyjádřili k dalšímu postupu krajů ve věci církevních restitucí a otázce dalšího financování církevních projektů z rozpočtu krajů. „Chci jednoznačně říci, že zájem hejtmanů jednat s Českou biskupskou konferencí a kardinálem Dominikem Dukou trvá. Žel prostřednictvím sekretáře České biskupské konference jsme se dozvěděli, že není zájem o takové jednání. Nejbližší avizovaný termín je až začátek příštího roku. To nepřispívá dobrým vztahů mezi kraji a církvemi. My nežádáme nic jiného než korektní setkání u jednacího stolu, kde budeme hovořit o církevních restitucích a o budoucnosti financování církví,“ uvedl předseda AKČR Michal Hašek.

„My teď vlastně nabízíme prostor k jednání o tom, jak v budoucnosti může financování služeb péče o nemocné a sociálně slabé, které zajišťují nebo provozují církevní organizace, vypadat. Věřím, se že schůzka s kardinálem Dukou uskuteční a najdeme prostor pro vzájemnou komunikaci,“ doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 

 

Miloš Němeček

ASOCIACE KRAJŮ ČR

606649731


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky