Novinky

19.8.2015

Projekt „Mapy bez bariér“ pomůže lidem s omezenou pohyblivostí

Projekt „Mapy bez bariér“ pomůže lidem s omezenou pohyblivostíPraha, 16. července 2015 - Nadace Charty 77 ‐ Konto Bariéry spouští projekt „Mapy bez bariér“, který umožní lidem s omezenou pohyblivostí, tzn. vozíčkářům, seniorům či rodinám s kočárkem, lepší plánování výletů a dovolených, zpřístupní jim kulturněhistorické dědictví naší země a prospěje cestovnímu ruchu. V rámci projektu bude do konce roku 2015 zmapována přístupnost bezmála 600 objektů po celé České republice.


Projekt vychází z reálné poptávky lidí s handicapem, kteří aktuálně zjišťují informace o cílových turistických destinacích s velkými obtížemi. Člověk se zdravotním postižením, který rád cestuje, před každým výletem zdlouhavě zjišťuje informace, které plně mobilní občané ani nevnímají - zda má památka bezbariérové vstupy, jak je řešeno parkoviště nebo jsou-li na toaletách madla. Takové plánování se však netýká pouze osob se zdravotním postižením, dostupnost informací o přístupnosti ocení i aktivní senioři, rodiny s kočárky či další skupiny osob s omezenou pohyblivostí.

Odborní pracovníci osobně vybrané objekty navštíví a do připravených formulářů zaznamenají údaje významné pro pohyb osob s omezenou mobilitou. Jedná se například o šířku dveří, přítomnost nájezdové rampy a její sklon, rozměry výtahové kabiny nebo přístupnost a vybavenost toalet. Naměřená data budou v rámci otevřené licence dostupná organizacím i jednotlivcům. Zjištěné údaje budou k dispozici ve webové aplikaci „Mapy bez bariér“ a díky otevřené licenci i v aplikacích, které dnes uživatelé již znají a používají. Otevřenost dat navíc zaručí, že v případě, že stát zrealizuje ideu Národního informačního portálu, bude moci údaje pořízené tímto projektem ihned včlenit do své databáze.

Kampaň „Mapy bez bariér“ doplňuje komplexní pomoc Nadace Charty 77 - Konto Bariéry. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj. Aktuální informace o průběhu projektu budou dostupné na stránkách www.mapybezbarier.cz.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky