Novinky

27.4.2016

Prohlášení MŠMT, AKČR, SMO ČR, SMS ke společnému vzdělávání

Prohlášení MŠMT, AKČR, SMO ČR, SMS ke společnému vzděláváníPraha, 26. dubna 2016 - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pod vedením ministryně Kateřiny Valachové úzce diskutuje školská témata s důležitými aktéry. Ministryně se s Asociací krajů, Svazem měst a obcí a Sdružením místních samospráv po několika jednáních shodla na tom, že společné vzdělávání neznamená žádnou plošnou inkluzi, běžné i speciální školy jsou součástí českého vzdělávacího systému a oba typy škol jsou potřebné.


Ministryně Valachová se v polovině ledna se zástupci sdružení dohodla na ustavení platformy pro společné vzdělávání.  Jejím cílem bylo na pracovní úrovni dopracovat sporné nebo nejasné aspekty zavádění novely školského zákona do praxe. Na pracovní úrovni byly diskutovány podzákonné předpisy, metodické materiály, příručka pro ředitele škol atd.

Systematickou komunikací ministryně s kraji se podařilo zajistit v rámci rozpisu rozpočtu to, aby navýšené finanční prostředky doputovaly do škol, v současné době všechny kraje rozepsaly prostředky včetně navýšení.  „Navýšení finančních prostředků, které skutečně pokrývají potřeby škol, považuji za klíčové pro dobré fungování škol i pro přípravu na změny od nového školního roku. Jsem ráda, že v úzké spolupráci s kraji se školám tyto prostředky nyní již reálně dostanou. Na komunikaci s jejich představiteli jsem vynaložila v posledních týdnech značné úsilí, neboť mi záleží na tom, aby se ke školám finanční prostředky, které posíláme, skutečně dostaly,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. I nadále ale probíhá intenzivní komunikace s řediteli škol, učiteli, výchovnými poradci, proběhly výjezdy ministryně do krajů a nyní probíhají vzdělávací a informační semináře.

Výsledkem jednání je také dohoda na tom, že se po mnoha letech podařilo zajistit reálnou podporu pro práci učitelů s dětmi, včetně zajištění potřebných nárokových finančních prostředků pro učitele, kteří pracují s dětmi se speciálními potřebami. „Za Asociaci krajů mohu ujistit, že kraje garantují financování sítě škol a stabilitu jejich fungování. Obavy některých škol z dalšího fungování nejsou způsobeny zaváděním společného vzdělávání, ale dlouhodobě klesajícím počtem dětí v těchto školách. Platforma pro společné vzdělávání poskytuje jasný návod, jak síť škol udržet i od nového školního roku,“ zmínil k tématu společného vzdělávání předseda Rady Asociace krajů Michal Hašek.

"Za Sdružení místních samospráv oceňuji, že se na úrovni platformy pro společné vzdělávání podařilo vyjasnit sporné momenty a že dle vyjádření pracovníků MŠMT školy ve městech a obcích budou mít zajištěn dostatek finančních prostředků,“ shrnuje Stanislav Polčák, který stojí v čele tohoto sdružení.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl považuje za důležité informace o zápisech do základních škol. „Ukazují totiž, že se žádné zásadní změny nekonají. Zdůrazňuji to, že všechny školy musejí být v maximální míře informovány o dalších krocích a postupu a oceňuje dosavadní zpracované informace současným vedením MŠMT.“

Ministryně Valachová, předseda Asociace krajů Michal Hašek, Předseda Svazu měst a obcí František Lukl a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák se shodli na tom, že je potřeba dále intenzivně připravovat řešení skutečných a dlouhodobých problémů české vzdělávací soustavy – je především nutné dokončit změny ve financování regionálního školství, dát mu potřebnou stabilitu a předvídatelnost a navyšovat finanční prostředky pro učitele. Ty jsou totiž dlouhodobě nedostatečné a nejnižší ve srovnání zemí OECD. To je zásadní priorita současné ministryně Valachové.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky