Novinky

26.6.2021

Přírodní katastrofa v Jihomoravském kraji vyvolala obrovskou vlnu solidarity. Pomoc nabídly prakticky všechny kraje

Přírodní katastrofa v Jihomoravském kraji vyvolala obrovskou vlnu solidarity. Pomoc nabídly prakticky všechny krajeObrovskou vlnu solidarity vyvolala katastrofa, která se přehnala ve čtvrtek 24. června nad Jihomoravským krajem. Ničivé tornádo, které zpustošilo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, přičemž si bohužel vyžádalo i oběti na životech, nenechalo chladným žádný z krajů. Předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba kontaktoval jihomoravského hejtmana Jana Grolicha už ve čtvrtek večer, kdy se neštěstí událo. Ujistil ho, že Jihočeský kraj a jeho složky IZS jsou připraveny pomoci. Přislíbil i finanční pomoc v řádu milionů korun. Na přesné částce se vedení kraje dohodne během pondělí. Podobně se zachovaly všechny kraje. Hejtmani nabízí pomoc finanční či materiální, z krajů neprodleně vyrazily na pomoc také složky IZS s technikou. Jejich nasazení v postižených obcích pak bylo koordinováno s ohledem na řízení záchranných prací. K uvolnění peněz z krajských rozpočtů se svolávají krajské rady a zastupitelstva, aby mohla být finanční pomoc řádně schválena v orgánech krajů.


Finanční pomoc Jihomoravskému kraji stihli na mimořádné radě kraje schválit například v Pardubickém kraji. Sto tisíc korun pošlou okamžitě pardubickým dobrovolným hasičům na zajištění pomoci pro jižní Moravu. Další dva miliony pro postižené obce budou projednávat krajští radní v pondělí. Další dva miliony pak budou schvalovat na mimořádném pondělním zasedání radní kraje Karlovarského. Ke schválení finanční podpory jižní Moravě se v pondělí mimořádně sejdou i v Plzeňském kraji. 
 
Dalších pět milionů korun poputuje na pomoc postiženým obcím z kraje Libereckého. Ten během pátku schválil na mimořádném jednání rady kraje poskytnutí čtyř milionů korun postiženým obcím. Další milion pak dostane Jihomoravský kraj a sto tisíc korun hasiči. Poskytnutí peněz musí ještě posvětit krajské zastupitelstvo, které se sejde 7. července. 
 
Rovných deset milionů korun přislíbil svým východním sousedům Kraj Vysočina. Kvůli co nejrychlejšímu schválení proto svolal mimořádné zastupitelstvo už na 5. července. Nabídl také 50 volných lůžek v Domově pro seniory v Křižanově, případně přesun volných lůžek do vybrané lokality. Samozřejmostí je pomoc krajských hasičů a záchranářů v zasažených oblastech. 
 
Další pomoc kraje poskytnou podle konkrétních požadavků krizového štábu Jihomoravského kraje.  Veškeré podrobnosti jsou dostupné na webových stránkách jednotlivých krajů. 
 
Za Asociaci krajů ČR velmi děkujeme všem, kteří se rozhodnou postiženým obcím také přispět. 
Právě finanční pomoc potřebují lidé z postižených oblastí nejvíce. 
Veřejnou sbírku na pomoc lidem ze zasažených oblastí vypsala Nadace Via. Přispět je možné skrze webové stránky on-line platbou, bankovním převodem, on-line převodem či přes Google Pay. 
Sbírku na pomoc zasaženým lidem a obcím organizuje také Nadační fond pomoci skrze platformu znesnáze21, přispět lze on-line platbou.
Sbírku na pomoc obětem a řešení pustošivých následků tornáda vyhlásil Člověk v tísni. Možné je přispět on-line platbou či bankovním převodem.
Finančně pomoci mohou lidé také prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně lze poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.
Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA, dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.
Konto pomoci zřídil také Český červený kříž. Dary je možné poslat na účet 333999/2700 s variabilním symbolem 2101.
 
Přispět lze také přímo na účty postižených obcí
Obec Hrušky - č. účtu: 4420651/0100
Městys Moravská Nová Ves - č. účtu: 1382079379/0800
Obec Lužice - č. účtu: 27125671/0100
Obec Mikulčice - č. účtu: 111084083/0300
 
Jihomoravský kraj spustil krizovou linku. Nabídky pomoci mohou lidé volat na číslo 800 129 921, nebo psát na e-mail dobrovolnici@jmk.cz


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky