Novinky

2.11.2015

Prezident zahájil návštěvu v Pardubického kraje

Prezident zahájil návštěvu v Pardubického krajePardubice – Třetí oficiální návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Pardubickém kraji byla dnes zahájena na krajském úřadě, kam hlava státu zavítala v doprovodu manželky Ivany. V roli hostitele se znovu ocitl hejtman Martin Netolický.Prezident po osobním setkání s hejtmanem hovořil v sále zastupitelstva s radními, zastupiteli kraje a starosty obcí a poté se sešel s představiteli krajem zřizovaných organizací a zástupci odborů. V rámci dalšího programu dnes zamíří Miloš Zeman do společnosti Retia a navštíví Státní oblastní archiv v Zámrsku, kde se v místním parku setká s občany obce.


„Seznámil jsem pana prezidenta s výsledky hospodaření našeho kraje, které opět zaznamená daňový přebytek, který v příštím roce celý proinvestujeme,“ komentoval hejtman Martin Netolický úvodní setkání s Milošem Zemanem ve své pracovně. „Hovořili jsme také o zájmu zahraničních investorů o náš kraj, jako je například INA Lanškroun nebo Foxconn Pardubice, a požádal jsem pana prezidenta o pomoc s prosazením dotací státu do infrastruktury, která na tyto investice navazuje.“

 

Prezident Miloš Zeman s ohledem na zřejmě poslední prezidentskou návštěvu před dalšími krajskými volbami poděkoval vedení kraje i konstruktivní opozici za dobrou práci. Zmínil také, že kraj je na 11. místě v republice s průměrnou mzdou, pokulhává v bytové výstavbě a má jen jeden hospic. Vyjádřil přání, aby při své příští návštěvě mohl poklepat na základní kámen druhého podobného zařízení.

 

Dalšími tématy diskuze byly například varovné scénáře uprchlické krize nebo nedostatek zaměstnanců velkých firem. V této souvislosti prezident podpořil návrh hejtmana Netolického na zřízení kontaktního místa v Zakarpatské Ukrajině pro zaměstnávání zájemců z této oblasti. Dále se hovořilo o dopravní infrastruktuře, vetování některých zákonů či přímé volbě starostů.

 

Po podpisu do pamětní knihy kraje daroval hejtman Martin Netolický prezidentovi první výtisk nové publikace s názvem Pardubický kraj v proměnách času. Do volného prodeje půjde kniha na přelomu listopadu a prosince. „Je to velmi zajímavá kniha, kde na levé straně vidíte stav před lety a na pravé ze současnosti a přitom si uvědomíte proměny, kterými váš kraj prochází. Všem ji vřele doporučuji. Mne tam zaujala jedna rozpadlá stodola, kterou si koupil manželský pár a zvelebil ji na hotel a muzeum, rád bych se tam při příští návštěvě podíval,“ řekl prezident Miloš Zeman s narážkou na Tvrz Orlici.

 

Od prezidentského páru dostal Martin Netolický aktovku na spisy, peněženku a tak jako všichni ostatní hejtmani i kožený pásek na míru. Podle prezidenta je hejtman Pardubického kraje nejštíhlejším hejtmanem v České republice.

 

Z programu manželky prezidenta

 Ivana Zemanová navštívila dopoledne Dětský domov Pardubice v ulici Ke Tvrzi, kde ji přivítala ředitelka Zdenka Hrubešová a také děti z jedné z rodinných skupin – dvouletá Dominika, dvanáctiletý Zdeněk, patnáctiletá Kateřina a šestnáctiletý Gabriel. Děti z pardubického domova si připravily pro první dámu České republiky krátké představení a a poté hovořili o tom, co děti i vedení domova trápí a zajímá. Nadační fond Ivany Zemanové, který založila po zvolení svého muže do prezidentské funkce, pomáhá nejčastěji právě opuštěným dětem, seniorům a lidem v nouzi.

 

Setkání s řediteli příspěvkových organizací kraje

S řediteli příspěvkových organizací prezident probíral především problematiku odměňování zaměstnanců. Hovořil také o situaci Klokánků, které dlouhodobě podporuje. Ředitel správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec prezidentovi představil chystané dopravní stavby v kraji s důrazem na výstavbu rychlostní silnice R35 a Dopravní uzel Pardubice. Ředitel pardubické elektrotechnické průmyslovky Ladislav Štěpánek prezidenta informoval o chystaném zákonu o veřejném zdraví, který omezuje laboratorní činnost středoškolských studentů do osmnácti let. To podle jeho názoru značně omezí přípravu studentů na jejich budoucí povolání. Prezident při diskuzi vyjádřil přání, aby praktické předměty vyučovali lidé se zkušenostmi z praxe.  Na návštěvu nemocnic nově spojené akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje pozval prezidenta její generální ředitel Tomáš Gottvald.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky