Novinky

30.5.2015

Premiér Sobotka a hejtman Zimola otevřeli zrekonstruovaný rodný Husův dům.

 Premiér Sobotka a hejtman Zimola otevřeli zrekonstruovaný rodný Husův dům. Důstojné podoby se po zhruba roce oprav konečně dočkal rodný dům mistra Jana Husa v Husinci na Prachaticku. První návštěvníci si jej mohli prohlédnout v sobotu 30. května, kdy jej společně znovuotevřeli premiér Bohuslav Sobotka, hejtman Jiří Zimola a další hosté.


Proměna zdevastovaného objektu na národní památník Centra mistra Jana Husa si vyžádala náklady 26 milionů korun, když přes 20 milionů uhradil stát a zbylou částku Církev československá husitská. Ta spravuje areál, který jinak patří Městu Husinci, od roku 2010.

Předseda vlády se v Husinci styděl, nyní může být pyšný

„V roce 2012 jsem navštívil Husinec s rodinou a bylo mi až stydno z toho, v jakém stavu se Husův dům nacházel. Typicky česká věc, říkal jsem si tehdy, neboť my Češi máme, bohužel, tendenci na to, co je podstatné a důležité, zapomínat. Proto jsem nyní pyšný, že tento postoj nepřetrval a památník je konečně opraven. A to díky současné vládě, která se k němu přestala obracet zády a našla na to peníze. Je třeba si totiž uvědomit, že Jan Hus patří mezi nejvýznamnější osobnosti našich dějin,“ sdělil Sobotka s tím, že zároveň děkuje všem, kteří přispěli k tomu, aby se z Husova domu po letech tahanic konečně stalo důstojné pietní místo.

Kraj dává na provoz památníku 200 tisíc korun ročně

„Tento památník je významný nejen pro Husinec a Jihočeský kraj, ale pro celou Českou republiku. Konečně ukazujeme, že se dovedeme důstojně chovat k odkazu našich předků. Za své působení na postu hejtmana jsem přesvědčoval bývalé předsedy vlád, že do roku 2015, kdy si připomínáme 600 let od Husovy mučednické smrti, by bylo záhodno jeho rodný dům opravit, vždy mi bylo ale řečeno, že je třeba řešit důležitější věci. Proto jsem nesmírně rád, že se to díky panu premiéru Sobotkovi a dalším členům současné vlády podařilo,“ uvedl Zimola.

Hejtman zároveň připomněl, že kraj každý rok podporuje husitskou církev, coby provozovatele památníku, částkou 200 tisíc korun. „A slibuji, že tomu tak bude i nadále,“ zdůraznil.

Blíží se otevření areálu Jana Žižky v Trocnově

Důvodem rekonstrukce památníku byla snaha o důstojnou prezentaci odkazu mistra Jana Husa a jeho rodného domu široké veřejnosti. Centrum má hlavně sloužit ke vzdělávání a zejména u mladé generace k podpoře ztotožnění se s českou historií, národní identitou a s odkazem této, význačné osobnosti. Pro návštěvníky je tu mimo jiné připravena nová multimediální expozice

oproštěná od tendenčních vlivů, které obsahovala ta původní ze 70. let 20. století. „Pevně věřím, že památník v této podobě rovněž rozšíří nabídku turistických lákadel v našem regionu,“ naznačil Zimola.  

Sobotka pak na závěr ocenil snahu kraje o obnovu areálu Jana Žižky v Trocnově u Borovan na Českobudějovicku, který je rovněž před dokončením a podobně jako Husův domek bude veřejnosti představen v rámci letošního krajského projektu Jižní Čechy husitské. Více o něm i o plánovaných akcích si můžete přečíst na webových stránkách: www.jchusitske.cz


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky