Novinky

7.4.2017

Peníze z vládní rezervy by měly jít na opravy krajských silnic

Peníze z vládní rezervy by měly jít na opravy krajských silnicNa opravy silnic II. a III. třídy, tedy ve prospěch široké veřejnosti, chtějí kraje využít 420 milionů korun, které vláda slíbila uvolnit z rozpočtové rezervy v kontextu se zvýšením mezd řidičů. Finance na výplaty šoférů totiž kraje už zpravidla uvolnily ze svých rozpočtů. Předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová to řekla po dnešním jednání s premiérem. Dodala, že krok Bohuslava Sobotky vítá, připomíná však, že k němu mohlo dojít už daleko dříve než v předvečer stávky řidičů. Kraje dlouhodobě upozorňovaly, že pro správnou realizaci vládního nařízení o zvýšení mezd řidičů potřebují spolupráci státu, a to po stránce metodické, finanční i kontrolní.


„Už v únoru jsme premiérovi navrhli kompromis. A to, že zvýšení mezd řidičů autobusů pokryjeme z krajských rozpočtů a vláda nám - jako kompenzaci těchto nákladů - přidá peníze na opravy silnic II. a III. třídy. To se však bohužel nestalo,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává: „Kraje se dnes znovu shodly, že peníze, které by měly jako kompenzaci nákladů v souvislosti se mzdami řidičů dostat, využijí na rekonstrukci krajských komunikací. Vládě chceme předložit dodatky krajských smluv s dopravci včetně konkrétního návrhu na rozdělení 420 milionů korun. Premiér nás dnes také ubezpečil, že oblastní inspektoráty už provedly kontroly dopravců. To jsme rovněž požadovaly, protože kraje nemohou přímo ovlivnit, zda se řidičům zvýšily mzdy. Smlouvy mají uzavřené s dopravci, kterým poukazují peníze.“

Ve spolupráci s vládou má Asociace krajů ČR připravit materiál na květnové jednání ministrů, které rozhodne o rozdělení financí z rozpočtové rezervy. V otázce zvýšení mezd řidičů autobusů bohužel i nadále panuje mnoho právních nejistot. Hejtmani věří, že jim stát v kontextu s jeho nařízením poskytne potřebnou součinnost, aby byly nejasnosti odstraněny. 

Kraje už dříve uvedly, že zvýšení mezd řidičů autobusů jako takové nezpochybňují. Zastávají názor, že za kvalitní práci mají lidé dostat dobře zaplaceno. Čtvrteční stávka mimo jiné ukázala, že se mzdami nejsou spokojeni ani řidiči městské hromadné dopravy, stávkovali například v České Lípě. Dá se tedy čekat, že i města a obce budou požadovat finance na zvýšení mezd řidičů autobusů.          


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky