Novinky

5.5.2017

Peníze na vyšší mzdy řidičů požadujeme každý rok, shodují se hejtmani

Peníze na vyšší mzdy řidičů požadujeme každý rok, shodují se hejtmaniHejtmani se na jednání Rady Asociace krajů v Dříteči na Pardubicku shodli, že 420 milionů korun, které vláda slíbila jako kompenzace na zvýšení mezd řidičů autobusů, budou požadovat i v dalších letech. Peníze by se měly rozdělit podle počtu objednaných kilometrů. Představitelé krajů předpokládají, že dodatky ke smlouvám a návrh na rozdělení slíbených peněz by měli poslat premiérovi do 12. května.


„Panuje shoda všech hejtmanů, že peníze z vládní rozpočtové rezervy by měly jít na opravy silnic II. a III. tříd,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává: „Finance by měly jít prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, státní dotaci totiž nelze poskytnout přímo na zvýšení mezd, když kraje řidiče nezaměstnávají, mají smlouvy s dopravci.“

„Přerozdělení podle počtu objednaných kilometrů je jediným spravedlivým řešením. I stejně velké kraje mohou mít jinou strukturu venkovských sídel,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a dodává: „Částka je polovina nákladů, které kraje v kontextu se zvýšením mezd řidičů autobusů musely vydat. Je to kompromis se skřípěním zubů. V případě našeho kraje takto vypočítané peníze budou de facto stačit, situace v dalších krajích je ale odlišná.“

Kraje opět zdůraznily, že v případě, kdy vláda schválí navýšení mezd, které si vyžádá náklady z krajských rozpočtů, měla by garantovat i potřebné peníze. Tak to bohužel nebylo ani u zvýšení mezd řidičů autobusů, zvýšení platů ve veřejném sektoru či zvýšení platů zdravotníků. Ministři sice krajům dali povinnost platy v krajských zdravotnických zařízeních zvýšit, neřešili však, kde na to kraje mají vzít. Proto většina krajů nemohla pružně reagovat a platy navýšit od 1. ledna, ale až od začátku března.

Situace ve zdravotnictví přitom obecně není dobrá, nedostatek zdravotnického personálu je zřejmý napříč republikou. Kraje nyní čekají na podmínky avizovaného dotačního titulu, který by měl umožnit nárůst platů zdravotních sester v krajských zdravotnických zařízeních. Od 1. ledna příštího roku pak kraje očekávají, že nárůst bude zahrnut do úhradové vyhlášky.

Nedostatek zdravotnického personálu bude také jedním z témat připravovaného jednání celostátní tripartity se zástupci krajských tripartit. Asociace krajů ČR chce poslat dopis premiérovi se žádostí, aby se na program zařadilo také krajské zdravotnictví a sociální služby. 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky