Novinky

2.9.2016

Na výstavě UNESCO v Paříži se bude prezentovat i Pardubický kraj

Na výstavě UNESCO v Paříži se bude prezentovat i Pardubický kraj  (Praha, 31. srpna 2016) V budově ředitelství UNESCO v Paříži vrcholí přípravy výstavy Památky mé země, s podtitulem Hravý architekt - Památky očima dětí, která bude slavnostně zahájena 5. září 2016. V rámci této prestižní výstavy se bude prezentovat Pardubický kraj a to modelem zámku Litomyšl spolu s fotografiemi Národního hřebčína v Kladrubech a starokladrubských běloušů. Pardubický kraj usiluje o zapsání této památky na Seznam světového dědictví UNESCO a zřejmě v příštím roce podá přihlášku k zapsání na tento prestižní seznam.


Vernisáže výstavy v UNESCU se zúčastní hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a Roman Línek, náměstek hejtmana a Předseda ministerské Rady památky Kulturní krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem. Přes svou relativně malou rozlohu se podle hejtmana Netolického pyšní Pardubický kraj velkým množstvím architektonicky zajímavých památek. Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je v kraji zařazen Litomyšlský zámek - skvost renesanční architektury vymykající se především sgrafitovou výzdobou fasád a štítů či nádhernými arkádami. Další památkou, která si jistě zaslouží mezinárodní pozornost, je „Kulturní krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem“. Hřebčín v Kladrubech nad Labem je unikátní historickou památkou tvořenou souborem objektů propojených s vyváženým systémem komponované kulturní krajiny. Celek je založen na více než pět set let trvajícím vztahu člověka a koní. Od roku 2007 je hřebčín na indikativním seznamu památek UNESCO. Významná část krajiny hřebčína je od roku 2016 rovněž pod ochranou EU jako evropsky významná lokalita v rámci soustavy NATURA 2000.

            V Paříži bude Mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week Praha prezentovat taktéž mezinárodní vzdělávací výtvarně-architektonický projekt s názvem „Hravý architekt“, který se v roce 2016 koná již počtvrté. Náplň výstavy tvoří originály obrázků, které děti z České republiky i zahraničí malovaly na téma „památky mého kraje a mé země“. V Paříži se vedle zahraničních škol představí obrázky dětí 3. a 4. ročníků ze základních škol České republiky. Z Pardubického kraje ZŠ U Školek v Litomyšli, ZŠ Štefánikova z Pardubic a ZŠ Školní náměstí z Chrudimi.


Kontakt:

Ing. Miluše Kaudersová, kaudersova@architectureweek.cz, tel.: 602 656 745, www.architectureweek.cz


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky