Novinky

26.2.2016

Krajům schází stovky miliónů korun na dofinancování sociálních služeb

Krajům schází stovky miliónů korun na dofinancování sociálních služeb Řádově stovky miliónů korun na dofinancování sociálních služeb požadují po Vládě České republiky hejtmani všech krajů. Oznámil to dnes na tiskové konferenci předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek po jednání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Právě dofinancování sociálních služeb bylo zásadním bodem programu jednání Rady AKČR, které se konalo dnes ve Valči v Kraji Vysočina.


„Všechny kraje do několika dnů zpracují kalkulace kompenzací nutného dofinancování navýšení platů a mezd v sociálních službách a připraví společný materiál na jednání hejtmanů s členy Vlády ČR, které je plánováno na 16. března,“ uvedl Michal Hašek. Od loňského roku přešlo financování sociálních služeb resp. přerozdělování státních peněz na sociální služby do kompetence krajů.

 

V letošním roce bylo na zajištění sociálních služeb prostřednictvím krajů požádáno Ministerstvo práce a sociálních věcí o 12,68 miliard korun. Ve finále kraje dostaly pouze 8,315 miliard korun, přitom však mají zajistit více služeb. Koncem roku tak kvůli nízké dotaci státu reálně hrozí existenční ohrožení klíčových služeb poskytovaných potřebným. Pokud jde o argumenty krajů pro navýšení dotací na schválené platy v sociálních službách, mají kraje  podporu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Ta by v případě pracovníků v sociálních službách ráda viděla i vyšší navýšení platů, ale je si vědoma reálných čísel a chce navýšení realizovat postupně. „Stanovisko krajů při jednání s ministrem financí podpořím, protože v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí budeme další finance dohledávat jen těžko,“ upozorňuje Michaela Marksová.

 

Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka je velice důležité, aby o dofinancování sociálních služeb bylo rozhodnuto co nejdříve. „Je nepřijatelné prodlužovat nejistotu poskytovatelů. V případě Kraje Vysočina jde o více než 54 miliónů korun, které po státu požadujeme,“ říká Jiří Běhounek s tím, že na rozdíl od obcí nemají kraje žádné další peníze na financování sociálních služeb začleněny ani ve sdílených daních.

 

 

 

Více informací

Miloš Němeček, AKČR, tel.: 606 649 731, nemecek@asociacekraju.cz

Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina, tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky