Novinky

30.3.2020

Kraje řešily s vládou opatření v sociálních službách a upřesnila se distribuce ochranných prostředků

Kraje řešily s vládou opatření v sociálních službách a upřesnila se distribuce ochranných prostředkůKaždý kraj si připraví vlastní řešení pro případ dalšího šíření nákazy koronavirem v pobytových zařízeních sociálních služeb a bude o něm informovat vládu. Upřesní se také distribuce ochranných prostředků od státu, aby kraje znaly plán závozů. Dohodli se na tom dnes hejtmani na videokonferenčním jednání s premiérem Andrejem Babišem a dalšími členy vlády.


„Diskutovali jsme o tom, jak vyčlenit dostatek míst pro ty klienty domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb, kteří onemocní COVID-19 a budou muset být izolováni od ostatních. Zároveň jsme řešili otázku zaměstnanců těchto domovů, pro něž musíme mít veškeré ochranné prostředky, aby byli maximálně chráněni. Rizikovou skupinou jsou navíc v tuto chvíli i klienti, kteří se vracejí z hospitalizace v nemocnicích zpět do sociálních zařízení. Došli jsme k závěru, že každý kraj poskytne informace, jak má tyto postupy nastaveny podle aktuální situace,“ uvedl 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Premiér Andrej Babiš ujistil hejtmany o tom, že i nadále trvá systém distribuce ochranných prostředků od ministerstva vnitra směrem do krajů. Co se týče ministerstva zdravotnictví, to by mělo zásobovat výhradně fakultní nemocnice, specializovaná zdravotnická pracoviště a laboratoře. Hejtman Běhounek to přivítal a potvrdil, že budou nadále praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, zubaři a lékárníci zásobováni z distribučních míst v regionech, aby se neměnil fungující systém.  „Domluvili jsme se zároveň s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že bychom chtěli mít alespoň rámcový výhled na týden dopředu, jaké závozy se plánují, abychom s tím mohli v krajích počítat,“ doplnil Jiří Běhounek. Podle Jana Hamáčka mají hejtmani také vyčíslit potřebu respirátorů FFP3, ministerstvo vnitra podle toho zajistí dodávku od ministerstva zdravotnictví, jež může tento typ respirátorů alokovat.

Vicepremiér Karel Havlíček informoval hejtmany o tom, jaké profese průmyslové infrastruktury, výroby a obchodu zásobuje přímo ministerstvo průmyslu a obchodu a rovněž ministerstvo dopravy. Hejtmani v této souvislosti požádali, zda by bylo možné, aby získali konkrétní informaci, které resorty napřímo distribuují ochranné prostředky přesně stanoveným profesním skupinám, případně institucím.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky