Novinky

26.2.2016

Kraje pomohou dobrovolným hasičům

Kraje pomohou dobrovolným hasičům Valeč 26.2. 2016 Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje dnes na tiskové konferenci ve Valči na Vysočině informoval, že kraje jsou připraveny pomoci jednotkám sborů dobrovolných hasičů s finančními prostředky na pořízení nové vozové techniky nebo investicemi na opravy výjezdových stanic.


Ministerstvo vnitra prostřednictvím Generálního ředitelství hasičského záchranné sboru pro tyto složky vypsalo poprvé v historii speciální dotační titul s alokací 250 miliónů korun. Právě díky spoluúčasti krajů si na tyto peníze budou moci sáhnout i ty nejmenší jednotky sboru dobrovolných hasičů  napříč celou Českou republikou.  V letech 2012 – 2015 kraje ze svých vlastních rozpočtů pomohly dobrovolným hasičům celkem 781 milióny korun. Sbory dobrovolných hasičů jsou páteřní složkou integrovaného záchranného systému, každý hejtman ví, že jeho armáda jsou dobrovolní hasiči, v zásahových jednotkách v počtu tisíců lidí, další desetitisíce pak ve spolcích,“ uvedl předseda AKČR Michal Hašek.

 

Podle generálního ředitele HZS ČR Drahoslava Ryby mohou sbory dobrovolných hasičů o dotace požádat pro rok 2016 do konce února. Pro rok 2017 budou žádosti přijímány následně do konce dubna 2016. „V případě Kraje Vysočina bylo do dnešního dne předloženo téměř 150 žádostí. V rámci regionu budeme rozdělovat 25 miliónů korun, je tedy zřejmé, že se dostane zhruba na 55 žadatelů. Ostatní mohou být zvýhodněni při předložení žádosti pro rok 2017,“ informoval Jan Slámečka, starosta dobrovolných hasičů v Kraji Vysočina. Tak obrovský převis žádostí si vysvětluje faktem, že na území Vysočiny je 85% nejmenších jednotek, které až dosud nemohly na žádnou větší podporu dosáhnout.

 

Dalším bodem jednání Rady Asociace krajů byla také problematika bonifikace zaměstnavatelů, kteří respektují práci dobrovolných hasičů v rámci zaměstnaneckých poměrů. Hejtmani také vyzvali přítomné zástupce HZS ČR, Svazu měst a obcí a Sdružení dobrovolných hasičů ČR, aby na jejich další jednání  8. dubna v Královéhradeckém kraji  připravili podklady k diskuzi na téma financování spolkového života jednotek dobrovolných hasičů.

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky