Novinky

9.3.2015

Kraje nesouhlasí s kritikou ministra dopravy

Kraje nesouhlasí s kritikou ministra dopravyMinistr dopravy vlády ČR Dan Ťok dnes kritizoval kraje za údajně pomalé čerpání prostředků na opravy silnic 2. a 3. tříd z objemu financí, které po dohodě s Radou Asociace krajů uvolnila vláda.


Považujeme za nutné upozornit na skutečnost, že se po dlouholeté nečinnosti předchozích vlád letos poprvé našel způsob, jak dlouhodobě neutěšenou situaci s opravami „krajských“ silnic řešit. Kraje v současné době finišují s prvními žádostmi a jsou v brzké  době  připraveny zahájit čerpání dohodnutých finančních prostředků.

 

Ke kritice ministra dopravy se vyjádřil hejtman Olomouckého kraje a předseda dopravní komise při AKČR Jiří Rozbořil: „Vyjádření ministra dopravy je nešťastné a neodpovídá reálné skutečnosti. Kraje jsou připraveny žádat o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. SFDI zpřísnil dodatečně pravidla pro čerpání dotace, na které musí kraje reagovat tak, aby byla formální část žádostí v souladu s těmito změnami. Lichá jsou i slova ministra Ťoka o případných časových prodlevách na stavbách samotných. Žádná časová prodleva nehrozí, není důvod k obavám. Za Olomoucký kraj dodávám, že zítra budeme odesílat na ministerstvo dopravy dvě žádosti, a to za kraj a za Správu silnic Olomouckého kraje.

 

Kraje jsou připraveny vyčerpat celou alokaci ze slíbených peněz a věříme, že se jedná o komunikační šum a nedorozumění. Je v zájmu všech zúčastněných aby proces čerpání financí až po samotné opravy silnic probíhal v souladu se stanovenými pravidly a jeho uspěchání by mohlo zavdat příčinu nejen ke vzájemné kritice v budoucnosti, ale především by se tím narušil samotný cíl celého pozitivního vývoje, a tím je dobrý stav silnic 2. a 3. tříd a mostů v krajích ČR. 

 

 

Za AKČR

Předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

Předseda komise pro dopravu při AKČR a hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky