Novinky

17.9.2020

Hejtmani žádají vládu o aktivní přípravu krizových opatření a aktivaci Ústředního krizového štábu

Hejtmani žádají vládu o aktivní přípravu krizových opatření a aktivaci Ústředního krizového štábuPočet nakažených lidí COVID-19 v naší zemi stále rychle roste a na konci září může podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dosáhnout až 70 tisíc nemocných. V příštích týdnech a měsících to bude znamenat extrémní zátěž především pro zdravotnický systém. Vyplynulo to dnes z informací, které během videokonference dostali hejtmanky a hejtmani sdružení v Radě Asociace krajů ČR od ředitele ÚZIS Ladislava Duška a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Představitelé krajů se proto rozhodli vyzvat vládu, aby okamžitě přistoupila k přípravě krizových opatření a aktivovala Ústřední krizový štáb.


"Data a matematické modely, které nám představil profesor Dušek, a informace prezentované ministrem zdravotnictví Vojtěchem nás přesvědčily o tom, že je naprosto nevyhnutelné, abychom požádali vládu, ať přistoupí k řešení krizových opatření, protože možnosti ministerstva zdravotnictví jsou v tuto chvíli vyčerpány a pravomoci krajů jsou značně omezené oproti tomu, když byl na jaře vyhlášen nouzový stav. Potřebovali bychom disponovat kapacitou lůžek mimo naše nemocnice, kam bychom mohli dávat pozitivní pacienty, kteří už nemusejí být hospitalizováni.  Kromě našich příspěvkových organizací ale nemáme žádnou kompetenci zapojit další poskytovatele zdravotních služeb, nemůžeme vyvíjet ani tlak na poskytovatele sociálních služeb, aby přijímali opatření. Dále pak apelujeme na aktivaci Ústředního krizového štábu, který by řídil další postup,“ zdůraznil 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 
Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty je na základě jeho jednání s polskými a německými partnery situace v příhraničí ještě horší, proto je třeba rychle jednat, jednotně zavést roušky do škol, omezit hromadné akce s velkým množstvím návštěvníků, ale také řešit úhrady péče pro regionální nemocnice, které výhledově nemusí být schopny zajistit výkony podle úhradové vyhlášky. 
Ministr Adam Vojtěch upřesnil nová opatření ze strany státu, který od pátku 18. září zavádí roušky ve všech prostorách 2. stupňů ZŠ, ale i na středních a vysokých školách, omezuje účast na veřejných akcích a provozní dobu stravovacích služeb a podobných provozoven. 
 
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický upozornil, že personální kapacita Krajské hygienické stanice (KHS) v Pardubickém a dalších krajích už je zcela vyčerpána, kraj dokonce finančně podpoří KHS z krizového fondu, aby mohla zaměstnat externí pracovníky, kteří budou provádět monitorované telefonáty. Hejtmani také informovali ministra zdravotnictví o tom, že testovací kapacity v regionech jsou na hranici svých možností a není možné je dále navyšovat.
 
Poděkování krajům za spolupráci vyjádřil plukovník Petr Šnajdárek z Centrálního řídicího týmu, který ujistil, že dále bude snaha o úzkou koordinaci s regiony.
 
Další videokonferenci hejtmani plánují v pondělí 21. září 2020.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky