Novinky

4.3.2021

Hejtmani upozorňují, že nemocnice nemají kapacity k testování zaměstnanců průmyslových firem

Hejtmani upozorňují, že nemocnice nemají kapacity k testování zaměstnanců průmyslových firem Vyzýváme průmyslové firmy, aby neposílaly své zaměstnance na antigenní testování do zdravotnických zařízení. Nemocnice jsou na hraně kapacit a není možné, aby si jejich zaměstnanci ke všem svým povinnostem přibrali ještě antigenní testování pracovníků z průmyslu. S touto výzvou směrem k Ministerstvu průmyslu a obchodu skončila čtvrteční pracovní porada Rady asociace krajů ČR.


Opravdu není možné, aby zdravotníci z našich nemocnic dělali všechno. Testovali, očkovali, starali se o nemocné covidem a ještě antigenními testy testovali lidi z firem,“ uvedl předseda Asociace krajů Martin Kuba a zároveň upozornil, že testování ve firmách nikdy nebylo myšleno tak, že by zaměstnanci chodili do testovacích míst. To z kapacitních důvodů není možné. Testování ve firmách musí být na principu samotestování. Hejtmani na tuto skutečnost už upozorňovali na ústředním krizovém štábu. 
 
Tématem pracovního setkání bylo dále zapojení praktických lékařů a ambulantních specialistů do pomoci v boji s koronavirem. Zde se všichni hejtmani shodli na tom, že dobrovolné zapojení je jediná cesta. Situace v každém kraji je odlišná a důležité je hledat shodu tak, aby zapojení praktiků a ambulantních specialistů bylo přínosem pro všechny. 
 
Povinné testování ve středu začalo v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci mají povinné testování zahájit v pátek a dokončit ho 15. března. V současné době není testování závazné pro lidi, kteří pracují z domova. Nevztahuje se ani na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce, podle ministerstva průmyslu a obchodu se jim ale podobný postup jako například v průmyslových firmách doporučuje.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky