Novinky

11.8.2020

Hejtmani se historicky poprvé setkali na Slovensku se svými partnery z SK 8

Hejtmani se historicky poprvé setkali na Slovensku se svými partnery z SK 8V pondělí 10. srpna 2020 se konalo první jednání Rady Asociace krajů ČR a Sdružení samosprávných krajů SK 8 na území Slovenské republiky. Hlavními tématy jednání se stala problematika reformy veřejné správy a samosprávy či financování sociálních služeb.


„Jsem rád, že po setkání v minulém roce v Českém Krumlově jsme se dnes sešli v Bratislavě. S hejtmany máme mnoho společných témat a denně čelíme podobným výzvám. V souvislosti s u nás aktuální diskusí o reformě veřejné správy jsme hovořili především o fungování spojeného modelu, který je v České republice zavedený už téměř 20 let. Přesvědčili jsme se, že regionální samospráva a místní státní správa mohou efektivně fungovat pod jednou střechou i na Slovensku a tím přiblížit výkon kompetencí obyvatelům,“ uvedl Jozef Viskupič, předseda SK 8 a trnavský župan.

Obě strany si vyměnily zkušenosti s řešením dopadů koronavirové pandemie v oblasti cestovního ruchu. Hejtmani navrhli svým slovenským kolegům také ustavení společné pracovní skupiny, což by usnadnilo výměnu informací. „Celkem přirozeně jsme se s našimi slovenskými protějšky nevyhnuli tématu zvládání koronakrize, která zasáhla u nás i na Slovenskou do života všech občanů. Ohledně připravované reformy veřejné správy na Slovensku a dalších věcí jsme navrhli vytvoření pracovní skupiny, uvítáme spolupráci s odborníky ze slovenských regionů,“ doplnil Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina.

České a moravské představitele krajů a slovenské župany při příležitosti společného setkání rovněž slavnostně přijal na Bratislavském hradě předseda Národní rady SR Boris Kollár.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky