Novinky

15.4.2020

Hejtmani s ministry vnitra a kultury řešili testování v krajích i podporu kulturních akcí a institucí

Hejtmani s ministry vnitra a kultury řešili testování v krajích i podporu kulturních akcí a institucíKraje v příštích dnech zahájí debatu s ministrem vnitra o zásobování ochrannými prostředky po ukončení nouzového stavu vyhlášeného v souvislosti s koronavirovou nákazou. Nyní směřují do regionů balíčky ochranných pomůcek pro praktické lékaře, kteří by měli testovat lidi po ukončení karantény. Hejtmanky a hejtmani také chtějí mít jasno o podpoře státu při organizaci tradičních kulturních akcí v regionech. Vyplynulo to ze společné videokonference představitelů krajů s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem.


Zástupci ministerstva vnitra informovali hejtmany, že dnes kraje dostaly první balíčky, jež by měly obsahovat vše potřebné k provádění testů praktickými lékaři. Kraje by také měly získat masky s filtry, jež mohou plnohodnotně nahradit respirátory FFP3. „Máme avizován další velký závoz standardních zásob, jako jsou roušky, brýle a obleky, v pátek přiletí další letadlo, takže nyní zásobování funguje bez problémů. Je třeba ale také diskutovat o tom, jak to bude s dodávkami po ukončení nouzového stavu,“ uvedl Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů a hejtman Kraje Vysočina.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek upozornil na kritickou situaci v oblasti kultury s tím, že chce s jednotlivými kraji jednat o pomoci regionálním kulturním institucím, divadlům, orchestrům, ale i organizátorům kulturních akcí. Ministerstvo kultury podle něj připravuje dotační program, kterým chce podpořit právě udržení kulturní infrastruktury v krajích. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis připomněli nutnost řešit akce, jejichž organizace už v současnosti běží, jako je Smetanova Litomyšl či Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. „Pan ministr Zaorálek nás ujistil, že i když se takovéto akce v regionech uskuteční v omezeném rozsahu, než se plánovalo, nebo se dokonce nezrealizují vůbec, ministerstvo kultury se stejně na nákladech bude podílet, aby zajistilo alespoň jejich konání v budoucnu,“ vysvětlil Jiří Běhounek.

Další videokonferenci absolvují hejtmani v pondělí 20. dubna 2020. Účastnit se jí bude zřejmě i premiér Andrej Babiš a další členové vlády.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky