Novinky

19.1.2021

Hejtmani k očkovací strategii: Soutěžení seniorů o volný termín k očkování je nedůstojné. Vláda slíbila zásadní zjednodušení

Hejtmani k očkovací strategii: Soutěžení seniorů o volný termín k očkování je nedůstojné.  Vláda slíbila zásadní zjednodušení Nad vakcinační strategií se v úterý 19. ledna sešli hejtmani s předsedou vlády a ministrem zdravotnictví. Během videokonferenčního jednání informoval předseda vlády Andrej Babiš o dodávce vakcín, kdy bude od zítřka oproti dřívějšímu stavu snaha posílit dodávku do krajů, aby mohli být proočkováni senioři ve věku 80+. Ministr zdravotnictví Jan Blatný následně představil postupný nárůst počtu proočkovaných obyvatel v jednotlivých krajích. Hejtmani upozornili na rozdíly v dodávce vakcín do krajů, kdy není zohledněn počet obyvatel ve věku 65+ a mezi kraji tak panují rozdíly v proočkovanosti. Lepší přístup k vakcínám mají kraje s fakultními nemocnicemi. Dalším tématem byl systém registrací k očkování, kdy hejtmani upozornili na to, že zájemci o očkování ve věku 80+ jsou nuceni ve stávajícím registračním systému složitě soutěžit o termíny k očkování. Tento problém však bude podle vlády v brzké době vyřešen.


Soutěž seniorů o volný termín k očkování není důstojný. Informaci o uvolnění termínu by měli od systému dostat automaticky ti nejstarší, kteří se do něj přihlásili,“ upozornil předseda Rady asociace kraje a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. 
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický k tomu dodal, že vakcíny jsou v rozporu s národní vakcinační strategií rozdělovány přednostně do fakultních nemocnic a není zohledněn podíl obyvatel ve věku 65+ „Pardubický kraj nemůže vakcinovat naplno, protože počet obyvatel rozhodně není kritériem pro rozdělování vakcín. Zároveň je nutno říci, že fakultní a vojenské nemocnice, které jsou státní, nemají tolik povinností, jako my, kteří to děláme celé,“ uvedl hejtman Netolický s tím, že plynulejšímu očkování by prospěla širší spádovost fakultních nemocnic, aby zde mohli být očkováni i lidé ze sousedních krajů. 
Po další diskusi o obecném nedostatku vakcín nebo problémech s kolizí centralizovaného a decentralizovaného řízení zejména v krajích, kde fungují fakultní nemocnice, upozornil ministr na změny v registraci očkování, které zásadním způsobem zjednoduší a zpřehlední celý systém. „Přestane soutěžení o termíny a každý, kdo dostane PIN si může být jist místem a časem očkování. Zohledněn bude také věk žadatele,“ ubezpečil Blatný s tím, že přesnou podobu nové registrace představí vláda v brzké době. 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky