Novinky

10.12.2019

Hejtmani jednali v Královéhradeckém kraji o zákazu vjezdu kamionů na krajské silnice i o financích na opravy těchto komunikac

Hejtmani jednali v Královéhradeckém kraji o zákazu vjezdu kamionů na krajské silnice i o financích na opravy těchto komunikacO návrhu na zákaz vjezdu kamionů na silnice II. a III. tříd i o požadavku na finanční prostředky od státu ohledně oprav krajských komunikací jednali hejtmanky a hejtmani českých a moravských krajů. 19. jednání Rady Asociace krajů se konalo 10. prosince 2019 v Rychnově nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji.


Hejtmani plně podpořili pozměňovací návrh, který ve Sněmovně podala Jana Mračková Vildumetzová a kterým by se měl změnit zákon o silničním provozu. „Návrh obsahuje zákaz vjezdu tranzitních nákladních automobilů převyšujících svou hmotností 12 tun na silnice II. a II. tříd. Samozřejmě by to neplatilo pro nutnou vykládku a nakládku zboží, obslužné činnosti, pro nezbytné natankování u čerpacích stanic a podobně. Je to návrh, který jsem koordinovala s ministerstvem dopravy, nyní jde do třetího čtení, poté do Senátu,“ upřesnila Jana Mračková Vildumetzová. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek navrhl během debaty se zástupci ministerstva dopravy a profesního sdružení ČESMAD Bohemia spolupráci se Senátem na doplnění výjimek pro vjezd nákladní kamionové a tranzitní dopravy na silnice II. tříd tam, kde suplují funkci silnic I. tříd, což je například spojnice mezi okresními městy.

Pro rok 2020 budou kraje opět požadovat od státu 4 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic II. a III. tříd a mostů. „Navrhuji také pozvat na jednání ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a jednat s ní o podmínkách nové výzvy, v rámci které by kraje v příštím roce mohly čerpat z Integrovaného regionálního operačního programu na opravy krajských silnic evropské dotace a měly přitom stejnou startovní čáru,“ dodala předsedkyně Rady Asociace krajů.

Jednalo se i o financích pro poskytovatele sociálních služeb, na které bylo ve státním rozpočtu pro rok 2020 schváleno 18, 4 miliardy korun. V sumě jsou ale zahrnuty i peníze na zajištění nadregionálních služeb. Poskytovatelům by mělo pomoci i rozumné navýšení úhrad pro uživatele služeb. O změně vyhlášky o úhradách, která se neměnila od roku 2014, kraje jednaly opakovaně s ministryní práce a sociálních věcí, ale ke změnám úhrad zatím nedošlo.

Rada Asociace krajů také podpořila zákonodárnou iniciativu Pardubického kraje, na základě níž by měla dětská centra v budoucnu být financována nejen z peněz zřizovatele, tedy kraje, ale měla by možnost nasmlouvání výkonů s pojišťovnami, což by krajům snížilo náklady. Jednalo se i o financování urgentních příjmů regionálních nemocnic, na které je navázána lékařská pohotovostní služba, v příštím období.

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky