Novinky

15.9.2014

Hejtmani jednali s vládou o rozpočtu

Hejtmani jednali s vládou o rozpočtuNa jednání s předsedou vlády a s ministrem dopravy, které s uskutečnilo v pátek 12.9. v Židlochovicích u Brna dnes navázali hejtmani při jednání s vládou v Praze, na úřadu vlády.


Vláda premiéra Sobotky jednala s Asociací krajů ČR o plánovaných krocích koaliční vlády za dobu svého fungování již potřetí. Pravidelná zasedání budou pokračovat i nadále. Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil na dnešním jednání hejtmanům záměr vlády najít prostředky na pomoc krajů při financování rekonstrukcí mostů a silnic 2. a 3. třídy, a to zejména těch, které jsou napojeny na páteřní komunikace. Dalšími tématy jednání zástupců vlády s hejtmany byly kromě přípravy státního rozpočtu také dotace spojené s financováním zdravotního pojištění, zvýšení příjmů krajů od 1. ledna 2016 na základě novely zákona o rozpočtovém určení krajů či problematika školství.

Návrh státního rozpočtu pro rok 2015 projedná vláda tento týden ještě v rámci tripartity se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Příjmy krajů z daní se vrátí do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen, od roku 2016. Po jednání se zástupci Asociace kraj o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka. Na vrácení k původnímu stavu se vláda s kraji dohodla již v červnu, ale dosud nebyl znám termín, od kdy by změny měly nastat. V současnosti získávají kraje u daně z přidané hodnoty (DPH) 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. U daní z příjmu fyzických osob (kromě daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti) a právnických osob kraje získávají 8,92 procenta a obce 23,58 procenta. Před změnami DPH činil podíl krajů 8,92 procenta a obcí 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky