Novinky

8.6.2020

Hejtmani chtějí ze SFDI 4 miliardy na opravy krajských silnic, solidární budou s Karlovarským a Středočeským krajem

Hejtmani chtějí ze SFDI 4 miliardy na opravy krajských silnic, solidární budou s Karlovarským a Středočeským krajemKe dvěma miliardám korun příspěvku na opravy silnic II. a II. tříd ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), které přislíbil premiér Andrej Babiš, budou kraje chtít od státu přidat ještě 2 miliardy navíc. Na další avizované 4 miliardy v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) totiž nedosáhne mimo jiné Karlovarský kraj. Kvůli množství potřebných oprav a rozsahu cestné sítě by finance nestačily ale ani Středočeskému kraji. Hejtmani oběma krajům vyšli vstříc a chtějí zohlednit oba regiony i v konečném rozhodnutí o financích, které nakonec kraje od státu a z EU získají.


„Během našeho společného jednání pan premiér řekl, že by kraje měly co nejvíce investovat v zájmu oživení ekonomiky. Stát nabízí 4 miliardy z IROP ještě letos, ze SFDI bychom pak dostali 2 miliardy korun. Nicméně během dnešní videokonference jsme se s kolegy hejtmany shodli, že čerpání peněz z IROP není kvůli podmínkám tohoto programu pro všechny kraje dostupné či dostatečné. Proto mě hejtmani pověřili, abych jednal o dalších 2 miliardách ze SFDI v letošním roce a věřím, že to pan premiér bude akceptovat. Velmi si cením solidarity, se kterou kolegové hejtmani přistoupili na to, aby Karlovarský kraj, jenž nemůže čerpat peníze z IROP, dostal v rámci SFDI zhruba 100 milionů korun z celkového objemu příspěvku pro regiony. Zohlednit bychom chtěli i Středočeský kraj, který má nejvíce kilometrů krajských silnic a největší počet projektů oprav,“ vysvětlil Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina.

Další setkání 1. místopředsedy Jiřího Běhounka s premiérem Andrejem Babišem by se mělo uskutečnit zřejmě v příštím týdnu.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky