Novinky

23.11.2021

Hejtmani by spíše uvítali úpravu pandemického zákona. Nedostatek personálu v nemocnicích nebo organizaci jiných opatření ke zvládnutí epidemie podle nich nelze řešit vždy nouzovým stavem

Hejtmani by spíše uvítali úpravu pandemického zákona. Nedostatek personálu v nemocnicích nebo organizaci jiných opatření ke zvládnutí epidemie podle nich nelze řešit vždy nouzovým stavemZatím není nutné vyhlašovat nouzový stav. Na tom se shodli hejtmani během videokonferenčního jednání se zástupci vlády v demisi. Jednání bylo svoláno na úterý 23. listopadu kvůli zhoršujícímu se stavu epidemie covidu-19. Potvrdil to předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba, podle něhož je nouzový stav příliš silným nástrojem kvůli jeho širokému zásahu do života obyvatel. Daleko vhodnější by podle něj v současné situaci byla úprava pandemického zákona, která by umožňovala aktivovat nutná opatření na území postižených krajů.


"My jsme se, a myslím, že mluvím za naprosto všechny hejtmany, shodli na tom, že nouzový stav není v této chvíli vhodným nástrojem. Epidemie se aktuálně řídí podle pandemického zákona, který je podle nás dostačující. Dává zástupcům Ministerstva zdravotnictví a krajských hygien do rukou všechny potřebné pravomoci, aby pružně reagovali na situaci v konkrétních regionech. Tedy i možnost omezení velkých akcí, kde hrozí rychlé šíření nákazy,“ vysvětlil předseda Kuba s tím, že hejtmany teď nejvíc pálí přetížené nemocnice, kde začíná docházet personál. Hejtmani by proto potřebovali nástroj, který by jim pomohl povolat do nemocnic další pomoc bez nutnosti zavedení nouzového stavu-jediného existujícího nástroje. 
 
Jde bohužel zároveň o nástroj zbytečně silný, který by vládě umožnil omezovat svobody lidí. Přitom by stačilo tento problém vyřešit úpravou v rámci pandemického zákona. Ta by například při zhoršení situace umožnila hejtmanovi po schválení vládou ukládat pracovní povinnost hrazenou státem nebo zřizovat krizové školky a školy pro děti zdravotníků, protože kraje na tohle nemají ve svých rozpočtech potřebné finance,“ dodal Kuba.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky