Novinky

21.11.2016

Hejtmanem Plzeňského kraje je Josef Bernard

Hejtmanem Plzeňského kraje je Josef BernardPátým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval.


Zastupitelstvo také zvolilo hejtmanovy náměstky. I přes kritiku opozice jich bude šest, dosud byli čtyři. Bernardovým prvním náměstkem, tedy zástupcem v jeho nepřítomnosti, je Marcela Krejsová z ODS, dalšími náměstky jsou Martin Baxa (ODS), Ivo Grüner a Zdeněk Honz (oba ČSSD), Pavel Čížek (Starostové a patrioti) a Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Baxa, který je zároveň prvním náměstkem plzeňského primátora, bude neuvolněným náměstkem. Nebude ji tedy vykonávat na plný úvazek a nebude pobírat plný plat. Členy rady bude ještě Milena Stárková (ČSSD) a Radka Trylčová (ODS).

Do zastupitelstva se dostalo rekordních osm ze 17 kandidujících stran. ANO má 11 míst, ČSSD devět, ODS osm, KSČM šest, Starostové a Patrioti čtyři a TOP 09 tři mandáty. Po dvou křeslech má ještě Koalice SPD a SPO a Koalice pro Plzeňský kraj.

Zastupitelé také díky koalici schváli vznik nových výborů zastupitelstva - je jich devět místo dosavadních pěti. Výbory mají více členů než dosud. Na kritiku všech opozičních stran Bernard namítl, že to odpovídá velkému počtu stran v zastupitelstvu i stran v koalici. Řekl, že náklady na výbory a radu kraje budou i při větším počtu a větším obsazení nižší než dosud. Místo předsedy kontrolního výboru, který podle zvyku připadá opoziční straně, nenabídla koalice nejsilnější opoziční straně ANO, ale KSČM. Na druhý pokus byl zvolen Václav Štekl.

Bernard dnes zastupitelům i obyvatelům regionu slíbil otevřený kraj. "Budeme víc komunikovat s občany, vtahovat je do věcí veřejných," řekl. Prioritou zůstává doprava a zdravotnictví či sociální oblast a péče o seniory. Slíbil další zlepšování silniční sítě, podporu budování obchvatů měst i to, že nedopustí privatizaci krajských zdravotnických zařízení. Slíbil podporu cestovnímu ruchu i sportu.

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky