Novinky

27.1.2021

Asociace krajů chce s ministrem Havlíčkem řešit mýtné

Asociace krajů chce s ministrem Havlíčkem řešit mýtné"Asociace krajů požádá o schůzku s ministrem dopravy a průmyslu Karlem Havlíčkem, aby s ním mohla probrat placení mýtného. Krajům vadí, že na některých silnicích prvních tříd se platí, zatímco na jiných ne. Jízdou po těch nezpoplatněných se tak některá auta placení vyhýbají. Asociace bude také žádat kompenzace za koronavirové dopady na veřejnou dopravu v krajích v loňském roce," sdělil předseda AKČR a jihočeský hejtman Martin Kuba.


"Projednávali jsme, že v řadě krajů jsou úseky stejně jako u nás silnice I/20 a I/22, které jsou téměř souběžné, a na jedné mýto je a na druhé není. Domluvili jsme se, že se obrátíme na pana ministra Havlíčka a chceme s ním řešit, jestli by se ty věci neměly dát do jednotného gardu. Dál s ním chceme řešit úhrady ztrát, které krajům vznikly v rámci covidových opatření v drážní a autobusové veřejné dopravě," dodal Kuba.

Jihočeský kraj požádal již loni ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru 2020 na I/20, kde již mýtné nově platilo, a I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí.

Mýtné se od 1. ledna loňského rozšířilo na více než 900 kilometrů dálnic a silnic první třídy, což mělo podle státu zvýšit výnosy z mýta o 1,5 miliardy korun. Za rok 2019 stát na mýtu vybral 10,94 miliardy Kč, meziročně o 1,2 procenta víc.

Loni dopravci na mýtném zaplatili přes 11,5 miliardy korun. Meziročně to bylo o 5,24 procenta více. Výběry se tak zvýšily i přes koronavirovou krizi, která především na jaře utlumila provoz. K růstu přispělo zejména loňské rozšíření systému o 900 kilometrů dálnic a silnic. ČTK to začátkem ledna sdělil správce mýtného systému, společnost CzechToll.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky