Charakteristika kraje

Pardubický kraj (www.pardubickykraj.cz) se rozkládá na pomezí Čech a Moravy. Narodily se tu nebo tvořily osobnosti, které měly význam pro celý svět. Například Arnošt z Pardubic, který byl rádcem a přítelem krále a císaře Karla IV., učitel národů Jan Amos Komenský nebo světoznámý hudební skladatel Bedřich Smetana.
Pardubický kraj se může pochlubit tradicí průmyslu strojírenského, elektrotechnického, textilního, potravinářského a chemického. V absolutním podílu na exportu České republiky zaujímá bronzovou příčku z celkem čtrnácti krajů a podílí se na něm 8,5 procenta. Mezi nejvýznamnější výrobce patří Foxconn, Synthesia Aliachem, AVX Lanškroun nebo Karosa Vysoké Mýto, jejíž autobusy jezdí po celém světě.
Předností kraje je bezesporu jeho výhodná dopravní poloha. Pardubický kraj protíná evropský železniční koridor spojující Berlín s Vídní, buduje se napojení kraje na evropskou síť dálnic. Využít lze i vodní a leteckou dopravu. Mezinárodní letiště v Pardubicích je jedním z pěti páteřních v České republice. Díky dopravním možnostem, ale také díky množství kvalitních a kvalifikovaných pracovníků kraj zaznamenává značný zájem zahraničních investorů, kteří využívají nabídek připravených průmyslových zón.
Kraj je proslaven výborným pardubickým perníkem (www.pernikpardubicky.cz) a chovem koní. Jejich symbolem je nejstarší hřebčín na světě v Kladrubech nad Labem proslulý chovem starokladrubských běloušů (www.nhkladruby.cz).
V krajské metropoli Pardubicích (www.mmp.cz) lze obdivovat unikátní zámek s historickým opevněním, renesanční náměstí i stavby moderních architektů, např. Josefa Gočára. K životu současných Pardubic neodmyslitelně patří také kultura. Je zde Východočeské muzeum (www.vcm.cz), Východočeská galerie, Komorní filharmonie a Východočeské divadlo. Vysokoškolské vzdělání mohou mladí lidé získat na Univerzitě Pardubice (www.upce.cz).
V Pardubickém kraji je množství přírodních zajímavostí, památek a pamětihodností. Mezi ně určitě patří Chráněná krajinná oblast Železné hory, Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, Chráněná krajinná oblast Orlické hory, oblast Polabí či masiv Králického Sněžníku – druhé nejvyšší pohoří republiky s nejvyšší horou kraje ve výšce 1423 m n. m.
Mezi významné architektonické památky kraje patří například středověké hrady, které od 13. století vyrůstaly na příhodných strategických místech. Dominantou Železných hor je hrad Lichnice. Jako turistická vyhlídka je vyhledávána zřícenina hradu Oheb. V jižní části kraje se nachází například hrad Rychmburk či rozlehlý královský hrad Svojanov. Za návštěvu stojí i několik zřícenin středověkých feudálních sídel roztroušených v podhůří Železných a Orlických hor. Na Pardubicku tvrz Svojšice, na Ústeckoorlicku Lanšperk, Brandýs nad Orlicí a Žampach, na Chrudimsku hrádky Žumberk a Rabštejn. Pozornost si zaslouží i hrad Košumberk, který leží v blízkosti městečka Luže. Nejvýznamnější historické stavební památky v severní části Pardubického kraje souvisejí se starým moravským rodem pánů z Pernštejna. Mezi stavby Pernštejnů patří i dva mohutné hrady – Litice nad Orlicí a Kunětická hora.
Region je ideální pro cykloturistiku – na jeho území je 2050 km vyznačených cyklostras – i pro pěší turistiku. Kraj nabízí výborné podmínky pro vodní sporty, je zde také rozšířeno sportovní létání. Rovněž zimní sporty patří k Pardubickému kraji. Milovníkům lyží slouží zimní střediska Čenkovice, Dolní Morava, Pastviny, Mladkov. Oblasti Čenkovic, Bukové hory a Suchého vrchu jsou vyhlášené lyžařskými terény i pro běžkaře (www.orlicko.cz).
V Pardubickém kraji je možné navštívit také řadu kulturních a sportovních akcí evropského i světového formátu. Zmiňme největší český operní open air festival Smetanova Litomyšl (www.smetanovalitomysl.cz). Ten se každoročně odehrává v areálu renesančního zámku, který je jako jediná památka v kraji zapsán na seznamu UNESCO. Nelze opomenout ani nejstarší a nejtěžší překážkový dostih kontinentu Velkou pardubickou steeplechase (www.pardubice-racecourse.cz) a plochodrážní závod Zlatou přilbu.
Kalendář
