Charakteristika kraje

Olomoucký kraj je regionem oplývajícím tradicemi a bohatou historií, kterou dokládají stovky krásných a významných architektonických památek. Je také oblastí, kde lze spatřit pestrou a malebnou přírodu, která z něj společně s atraktivními kulturními, sportovními a rekreačními příležitostmi dělá velmi oblíbený cíl návštěvníků.

Olomoucký kraj leží převážně v centrální části Moravy, kterou protíná stejnojmenná řeka. Nejvyšším místem Olomouckého kraje je severní pohoří Jeseníků, které stoupá do výše téměř 1500 m. K pomyslné mořské hladině se můžeme nejvíce přiblížit na 190 metrů u Kojetína na Přerovsku a v dalších rovinatých jižních oblastech regionu.

Mezi nejobdivovanější lokality nejen v kraji, ale i v celé České republice patří Chráněná krajinná oblast Jeseníky o rozloze 740 km2 s nekonečnou řadou jedinečných přírodních scenérií. Lužní lesy v údolní nivě meandrující a neregulované řeky Moravy známé jako Litovelské Pomoraví (96 km2) jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími evropskými mokřady na Ramarském seznamu.

První písemné zmínky se o městech v regionu začínají objevovat v 11. a 12. století a devět uplynulých století je zde nepřehlédnutelně podepsáno dodnes. Historické krajské město Olomouc se vzácně zachovaným půdorysem středověkého města, o němž se písemné prameny poprvé zmiňují již v roce 1055, je proslulé například svými šesti barokními kašnami. Od nedávné doby je ale Olomouc již městem sedmi kašen, protože slavný sochař Ivan Theimer v jeho samém středu vytvořil zcela nové umělecké dílo. V jednom z nejhistoričtějších měst ve střední Evropě návštěvníky svou majestátností ohromí i katedrála sv. Václava, chrám sv. Mořice, pozůstatky středověkého opevnění s Terezskou bránou, Arcibiskupský palác či radnice s unikátním orlojem. Nejvýznamnější památkou světového významu v Olomouckém kraji je barokní sloup Nejsvětější Trojice na centrálním náměstí krajského města Olomouce. Unikátní sloupové sousoší je od roku 2001 zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Střední Morava je turistickým regionem v jižní části Olomouckého kraje a nabízí nepřeberné množství příležitostí ke sportování rekreačnímu i tomu aktivnějšímu. Vyhlášená jsou například tenisová střediska v Přerově a Prostějově, která nabízejí kromě veškerého servisu i širokou škálu výukových programů. V regionu si na své přijdou také milovníci koupání a vodních sportů, jimž je k dispozici vedle moderních bazénů ve většině měst a řady přírodních koupališť jako například Poděbrady nebo Náklo i největší přehrada na střední Moravě Plumlov. Příjemné zážitky slibují také úseky řeky Moravy, které jsou sjízdné na raftech a obklopuje je krásná příroda.

Jeseníky – oblast v severní části Olomouckého kraje – patří k nejvýznamnějším turistickým centrům v České republice. Pro sjezdové i běžkové lyžování i další druhy zimních radovánek jsou zdejší zasněžené svahy i horské terény ideální a díky klimatickým podmínkám je lze každý rok využívat až do pozdního jara. Četná lyžařská střediska s desítkami vleků a špičkově upravenými sjezdovkami i běžeckými stopami vytvářejí perfektní podmínky pro lyžařské začátečníky i zkušené sportovce, kteří zde s oblibou tráví zimní dovolené. Krásná příroda jesenických hor nabízí nepřeberné možnosti milovníkům dlouhých procházek i různě dlouhých a obtížných túr. Svoji trasu si zde najdou jak rodiny s dětmi, tak nároční turisté a sportovci. Těm jsou určeny například trasy po hřebenech Jeseníků.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky