Charakteristika kraje

Liberecký kraj zaujímá geografickou polohu při hranici se SRN (v délce 20 km – Svobodný stát Sasko – okres Löbau-Zittau) a Polskem (130 km – Dolnoslezské vojvodství). Kraj leží v blízkosti nejvýznamnějších dopravních os a hlavních uzlových prostorů střední Evropy. Krajské město Liberec se nalézá přibližně v centru kraje severně od hlavního města ČR Prahy.
Území Libereckého kraje představuje pouze čtyři procenta rozlohy ČR a člení se do čtyř okresů – Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily.
Výšková členitost odpovídá charakteristikám pahorkatiny. Nejvyšším bodem kraje je 1435 m vysoký vrchol Kotel nedaleko Rokytnice nad Jizerou v okrese Semily, nejnižší bod 208 m n. m. leží v okrese Liberec (řeka Smědá při hranici s Polskem).
Klima v západní a jihozápadní části má parametry mírně teplé oblasti s průměrnou roční teplotou přes 7° C a ročním průměrným úhrnem srážek okolo 700 mm. Severovýchodní část – Jizerské hory, Krkonoše a podhůří – spadá do lehce chladné oblasti s průměrnou roční teplotou okolo 5° C a s průměrným ročním úhrnem srážek místy až 1600 mm.
Liberecký kraj je krajem s nejmenším podílem orné a zemědělské půdy a s nejvyšším podílem půdy lesní. Lesy zaujímají v současné době více než třiačtyřicet procent území.
Z nerostných surovin byl již v minulosti kraj významný především těžbou a zpracováním dekoračních a stavebních kamenů (např. liberecká žula, železnobrodské pokrývačské břidlice, kvalitní čediče a křemence aj.). V současné době je lomová činnost zaměřena na těžbu písků, štěrkopísků a drceného kameniva. Zvláště významné postavení má kraj v zásobách a těžbě kvalitních sklářských a slévárenských písků.
Soustředíme-li se na jednotlivé turistické regiony, můžeme jmenovat Ještědský hřbet, Jizerské hory, západní Krkonoše, Český ráj, Máchův kraj či Lužické hory. Při jménech těchto míst se zcela jistě každému z vás vybaví především krásná, rozmanitá příroda, vysoké vrcholy hor s úžasnými rozhledy, rybníky obklopené pískovcovými skalami a nepřeberné množství hradů a zámků i sakrálních památek.
Vrchol Ještěd je se svou jedinečnou stavbou, která slouží jako restaurace a hotel, symbolem pro široké okolí. Při pohledu z výšin se nám „jako na dlani“ nabízí město Liberec. Na jižních svazích Ještědského hřbetu se vyhřívají městečka Český Dub a Světlá pod Ještědem. V Českém Dubu se nachází Podještědské muzeum Karoliny Světlé. Milovníka historie upoutá svými interiéry i exteriéry zámek Sychrov. Dalšími zajímavostmi se může pochlubit Chrastava s Muzeem hasičské techniky a Hrádek nad Nisou s blízkým hradem Grabštejn a s rekreačním areálem Kristýna, který leží u přírodní vodní nádrže.
Jizerské hory byly pojmenovány podle řeky Jizery, která zde pramení. Nejvyšší horou je Smrk (1124 m). Pro Jizerské hory jsou charakteristická rašeliniště, z mnoha chráněných území vyniká Národní přírodní rezervace jizerskohorské bučiny. Nikde jinde než v Jizerských horách nenajdete takové množství udržovaných rozhleden. Mezi ty nejnavštěvovanější patří Královka, Bramberk či Hvězda. V Jizerských horách najdeme jeden z nejkrásnějších běžeckých areálů v Čechách – Jizerskou magistrálu, kde síť běžeckých tratí protkává nekonečné planiny. Pro milovníky jízdy na horských kolech je zde vyznačeno velké množství cyklotras. Nástupními místy do Jizerských hor je město bižuterie Jablonec nad Nisou, Liberec, Tanvald, Příchovice a dále Hejnice (poutní kostel Navštívení Panny Marie) a Frýdlant se stejnojmenným hradem a zámkem.
Na území Krkonoš leží v Libereckém kraji jeho nejvyšší hora Kotel (1435 m n. m.). V této části Krkonoš je nejznámější středisko zimních sportů Harrachov, kde mimo sjezdových i běžeckých tratí, turistických a cykloturistických stezek najdete sklárnu Novosad a syn. Dalším střediskem je Rokytnice nad Jizerou, která se pyšní nejdelšími sjezdovými tratěmi v ČR. Branou západních Krkonoš je město Jilemnice pozoruhodné svou městskou památkovou zónou a Krkonošským muzeem.
V Podkrkonoší se nachází kulturní i sportovní městečko Lomnice nad Popelkou. Ze Semil do blízkého Železného Brodu vede údolím řeky Jizery překrásná Riegrova turistická stezka. Bozkovské dolomitové jeskyně upoutají návštěvníka svou krápníkovou výzdobou a největším podzemním jezerem v Čechách.
Pojmenování Český ráj postupně začali používat v sedmdesátých letech 19. století lázeňští hosté v Sedmihorkách, kteří toto místo považovali za nejkrásnější kout v Čechách. Území není rozsáhlé, ale bohaté na romantické skalní útvary, malebná údolí, stavby lidové architektury, hrady a zámky, kostely, vzácné minerály a botanické zajímavosti. Český ráj ostrým okem střeží zřícenina hradu Trosky. Při toulání pěšky nebo na kole hruboskalským skalním městem, Klokočskými skalami, Suchými skalami narazíte na hrad Valdštejn, Frýdštejn, zámek Hrubý Rohovec a Hrubá Skála či se vykoupete v rybnících nebo v řece Jizeře na Malé Skále.
Velice malebná je krajina Máchova kraje s množstvím vodních ploch i skalních útvarů. Říčka Ploučnice, která se vine piniovými lesy a květnatými loukami, vytváří krásné meandry. Přírodovědeckým cenným místem je údolí Robečského potoka zvané Peklo, kde vedou stezky mezi Českou Lípou a Zahrádkami. Na Českolipsku můžeme najít hrady Lemberk, Sloup a krásný renesanční zámek Zákupy. Roubené vesnické domy a zemědělské usedlosti jsou typickým obrazem Máchova kraje. Zcela jistě nejnavštěvovanější částí tohoto regionu je Máchovo jezero – ráj vodních sportů a radovánek – kde můžete plavat, surfovat, vyzkoušet jachting, bungee jumping atd. Z daleka je vidět královský hrad Bezděz. Pro ty, kteří dávají přednost pěším procházkám či jízdě na kole, nabízejí nekonečné lesy bývalého vojenského prostoru Ralsko nezapomenutelné zážitky.
Na severu od Máchova kraje se nalézá dosud málo turisticky objevené pohoří Lužických hor. Severní část nese jméno Žitavské hory a přiléhá k oblasti Horní Lužice, jižní část je přírodovědně cenná. Z vrcholů Klíče, Hvozdu nebo Luže se naskýtají neopakovatelné pohledy na krajinu. Raritou Lužických hor je Ledová jeskyně u osady Naděje, jejíž výzdoba neroztaje ani v parném létě. Centrem sklářského dění jsou města Nový Bor a Kamenický Šenov, kde se nacházejí i muzea skla. Za prohlídku stojí také Panská skála u Kamenického Šenova. V Jablonném v Podještědí spatříte baziliku Minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy, kde jsou uloženy ostatky světice Zdislavy, patronky Libereckého kraje. V blízkosti města se nachází zámek Lemberk.
Kalendář
