Charakteristika kraje

Královéhradecký kraj vznikl na části území bývalého Východočeského kraje. Tvoří jej Královéhradecko, Jičínsko, Náchodsko, Rychnovsko a Trutnovsko. Sousedí s Libereckým, Středočeským a Pardubickým krajem, na severu pak s polským Dolním Slezskem.

Díky šťastné geografické poloze na severovýchodu Čech je součástí tří regionů – tří turistických perel. Nejzápadnější a nejmenší, ale jednou z nejznámějších oblastí je část turistického regionu Český ráj. Prachovské skály, Sobotecko s Humprechtem, hradem Kost a lidovými stavbami není jistě nutné blíže představovat.

Část Trutnovska, nejsevernější území kraje, spadá do turistického regionu Český sever. Krkonoše se svým národním parkem a nejvyšší českou horou Sněžkou tvoří jednu z nejnavštěvovanějších lokalit naší země, Sněžka pak představuje výraznou dominantu kraje. Největší území kraje zaujímá součást turistického regionu Východní Čechy. Leží v něm i Hradec Králové, krajské město s vynikající urbanistickou a stavitelskou tradicí, zaštítěnou jmény významných českých architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry. Je sídlem biskupství římskokatolického a Československé církve husitské, vysokých škol, kongresových center a mnoha kulturních a společenských institucí.

Region tedy vyniká velkou rozmanitostí, vždyť se rozprostírá od Podzvičinska, Adršpašských a Teplických skal, Broumovských stěn přes Orlické hory a přírodní park Orlice až po úrodné nížiny Polabí. Celé území je protkáno pavučinou pamětihodností, zejména renesančních a barokních. Kdo by neznal Kuks a Braunův Betlém, zámky Opočno, Doudleby nad Orlicí, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice, Karlovu Korunu v Chlumci nad Cidlinou, Hrádek u Nechanic, Ratibořice a Babiččino údolí a další.

O kulturním odkazu a úctě obyvatel k historii a přírodě svědčí nejen množství památek a chráněných území, ale i živá současnost v podobě zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem a různých folklorních a kulturních festivalů, jejichž cílem je obnovovat a uchovávat tradice, zvyky a řemesla. V poslední době jsme téměř všude svědky rozšiřování nabídky aktivního využití volného času a dovolené. Pojmy jako agroturistika, cykloturistika, jezdectví a další nejsou ani v našem kraji jen teorií.

Královéhradecký kraj disponuje kvalitní pracovní silou, která má základ v průmyslové tradici. Mezi významné zpracovatelské obory patří především textilní průmysl, všeobecné strojírenství, výroba potravin a nápojů, kovodělný, gumárenský a plastikářský průmysl a v kraji jsou umístěny firmy a podniky s celostátním významem. Výraznější orientace na lehký průmysl vedla k tomu, že zdejší průmyslovou základnu tvoří většinou menší a střední firmy. Ve snaze získávat zahraniční investice se Královéhradecký kraj zaměřuje na budování průmyslových zón.

Největší předností našeho kraje jsou jeho obyvatelé. Za tradiční prioritu je považováno vzdělání. V samotném kraji je rozeseto přes sedmdesát středních škol státních, soukromých i církevních. Vysoké školství je soustředěno do krajského města Hradec Králové. Zde se nachází Univerzita Hradec Králové, Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Farmaceutická fakulta téže univerzity a Vysoká škola vojenského lékařství.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky