Charakteristika kraje

Jihomoravský kraj se rozkládá v jihovýchodní části České republiky při hranicích s Rakouskem a Slovenskem. Centrem kraje je druhé největší město České republiky Brno s více než 380 000 obyvateli, které je zároveň veletržním centrem střední Evropy s dlouholetou tradicí pořádání veletrhů, za nimiž ročně přijíždí přes milion lidí z celého světa. Letiště Brno-Tuřany má mezinárodní statut.

Územím kraje procházejí dva dopravní koridory. Jeden spojuje severozápad Evropy s jihovýchodem našeho kontinentu. Druhý propojuje pobaltské republiky s jihem Evropy.

Jihomoravský kraj patří k regionům s výrazným ekonomickým potenciálem. V tvorbě hrubého domácího produktu činí jeho podíl v rámci republiky deset procent. Zejména v posledních letech roste počet podnikatelských subjektů v odvětví elektroniky, elektrotechniky, telekomunikací a hi-tech oborů. Na vysoké úrovni je i jihomoravské zemědělství – jeho význam pro ekonomiku kraje vyplývá z více než šedesátiprocentního podílu zemědělské půdy na celkové výměře území, přičemž samotná orná půda tvoří více než padesát procent výměry regionu. Specialitou jižní Moravy je především vinohradnictví evropské úrovně (v kraji je kolem devadesáti procent všech vinic v republice) a pěstování ovoce a zeleniny. Severní oblasti kraje jsou významným centrem lesnictví a produkce dřeva.

Vzdělaností se obyvatelé Jihomoravského kraje zařazují na druhé místo ve státě, kraj je po Praze druhým největším centrem civilního vysokého školství, významnou roli hraje také vojenské vysoké školství.

Jihomoravský kraj je regionem s bohatými kulturně-historickými kořeny a cennou kolekcí architektonických památek všech stavebních slohů. Dvě z nich, brněnská vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál, byly oceněny zapsáním do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tato organizace chrání na území kraje také dvě biosférické rezervace – Chráněnou krajinnou oblast Pálava a Chráněnou krajinnou oblast Bílé Karpaty, na jižní Moravě leží rovněž jeden ze čtyř národních parků České republiky – Podyjí. Chráněná krajinná oblast Moravský kras nabízí návštěvníkům rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní včetně propasti Macocha. Okolí Slavkova připomíná jedno z nejkrvavějších vojenských střetnutí 19. století – bitvu tří císařů. Kromě zmíněných kulturních památek a přírodních krás lákají turisty na jižní Moravu také zdejší živé tradice, srdečnost a pohostinnost obyvatel. Folklor zahrnující hudbu, tanec, jazyk, lidové kroje, užité umění a umělecká řemesla zde není pouhým představením pro turisty, ale skutečnou součástí života. Specifický způsob poznávání Jihomoravského kraje nabízejí cyklotrasy včetně populárních vinařských stezek.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky